ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Fosil Yakıtlar İçin “Dönüm Noktası”

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2024
Fosil Yakıtlar İçin “Dönüm Noktası”

Friends of Earth (FoE) yeni fosil yakıt projelerinin, Cumbrian kömür madeni ve Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz sahaları dahil olmak üzere büyük etkiler yaratabileceği konusunda uyarıyor.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi, iklime yönelik olası etkileri göz önünde bulundurarak Horse Hill’deki dört yeni petrol kuyusunda 20 yıllık petrol üretimi için verilen planlama iznini iptal edecek. Kararın, yeni kömür madeni önerileri ve Kuzey Denizi petrol ve gaz projeleri de dahil olmak üzere, Birleşik Krallık’taki tüm yeni fosil yakıt gelişmeleri üzerinde büyük etkileri olabilir.

 Söz konusu dava, Weald Eylem Grubu adına ve Friends of Earth desteğiyle Horse Hill yakınlarındaki Surrey sakini Sarah Finch tarafından açılmıştı.  Finch,Surrey County Council tarafından gerçekleştirilen çevresel etki değerlendirmesinin, petrolün yanması sonucu kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olan iklim etkilerini, yani ‘Scope 3’ veya ‘aşağı akış’ emisyonlarını dikkate alması gerektiğini savunuyor. Petrolün yakılmasından kaynaklanacak olan 10 milyon tondan fazla karbon emisyonu, çevresel etki değerlendirmelerine dahil edilmemişti.

Yargıç Leggatt, “Bir yerel planlama otoritesinin, planlama izni verilip verilmeyeceğine karar verirken, önerilen arazi kullanımının fosil yakıt çıkarımı yoluyla küresel ısınmaya katkıda bulunacak olmasını dikkate almasının yanlış olacağı önermesini kabul etmiyorum” dedi.

FoE kararı “çığır açıcı” ve “fosil yakıt endüstrisi için ağır bir darbe” olarak nitelendirdi. FoE, yaptığı açıklamada, bu petrol projesinin kaçınılmaz son kullanım emisyonlarının gelişimin dolaylı etkileri olduğu ve bu nedenle çevresel etki değerlendirmesine dahil edilmesi gerektiği konusunda kararın çok net olduğunu belirtiyor

Friends of the Earth avukatı Katie de Kauwe, “Bu tarihi karar, Birleşik Krallık’ta daha fazla fosil yakıt çıkarım projelerini durdurma mücadelesinde bir dönüm noktasıdır ve kritik iklim hedeflerine ulaşmak için gerekli emisyon kesintilerini yapmamızda büyük bir adımdır. Fosil yakıt projelerine karşı direnen herkes için büyük bir destek” diyor.

FoE, Whitehaven kömür madeni ve Kuzey Denizi’ndeki Rosebank petrol sahasının geliştiricileri de çevresel beyanlarında aşağı akış emisyonları hakkında bilgi vermemişti. Her ikisi de şu anda yasal zorluklarla karşı karşıya ve bugünkü kararın bu davaları güçlendirdiğine inanıyor.

Pes etmediler 

De Kauwe “Bu, Sarah Finch ve Weald Eylem Grubu için, kendilerinden çok daha büyük mali kaynaklara sahip olan rakiplere karşı yılmadan beş yılı aşkın süre boyunca mahkemeye gitmenin ardından muhteşem bir zaferdir. Alt mahkemelerdeki aksiliklere rağmen asla pes etmediler” diyor.

Kampanya yürüten Sarah Finch, davayı kazanmaktan “son derece mutlu” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Petrol ve gaz şirketleri, işlerin normal seyrinde devam edebileceğini düşünebilirler, ancak planlama otoritelerinin yeni fosil yakıt gelişimlerine izin vermesi çok zor olacak – Weald, Kuzey Denizi veya başka bir yerde – iklim üzerindeki gerçek etkileri herkesin görebileceği kadar net olduğunda.” 

Çeviri: Öykü Ay

Kaynak: Catherine Early, The Ecologist, https://theecologist.org/2024/jun/20/watershed-moment-fossil-fuels-supreme-court

Fotoğraf: Friends of the Earth

Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş