DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Pestisitler otizm riskini artırıyor

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2019
Pestisitler otizm riskini artırıyor

Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalar, hamilelik esnasında ve erken yaşlarda pestisitlere (tarım zehirlerine) maruz kalan çocuklarda otizm riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Endüstriyel tarımda yaygın olarak kullanılan pestisitler hayatımızı tehdit ediyor. Kaliforniya Üniversitesi’nin açıkladığı yeni bir çalışma, pestisitlerden en çok etkilenen yaş grubunun gelişmekte olan çocuklar olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre doğmadan önce ve hayatının ilk yıllarında pestisitlere maruz kalan çocuklarda, kalmayanlara göre otizm riski orta ya da küçük ölçekli olarak daha fazla.

1998-2010 yılları arasında Kaliforniya’nın tarım bölgesi Central Valley’de doğan yaklaşık 38 bin çocuğun incelendiği araştırmada, bölgede yaygın olarak kullanılan 11 pestisit temel alındı. Dönüm başına kullanılan pestisit miktarı ve ailelerin ikametgahları gözetilerek yürütülen çalışmada, pestisitlerin çocukların beyin gelişiminde olumsuz etkide bulunduğunu bir kez daha gösterdi.

Pestisitlerin yol açtığı sağlık problemleri hakkında daha detaylı bilgi içeren makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Peki ne yapmalı?

Doğayı, hayvanları ve insanı zehirleyen pestisitlere mecbur değiliz. Dünya’da ve Türkiye’de tarımsal üretimde doğa dostu yöntemler giderek yaygınlaşıyor ve insanların ekolojik ürünlere ilgisi giderek artıyor. Üstelik araştırmalar, konvansiyonel tarım savunucularının savlarının aksine organik tarımın daha verimli olduğunu kanıtlıyor. Konuyla ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Ekolojik ürünleri tercih ederek, doğa dostu üretim yapan küçük üreticiye destek olarak ülkemizde ekolojik üretimin daha da yaygınlaşmasına katkı sunabiliriz.

Sağlıklı gıda herkesin hakkı!

Kaynak:
https://www.bmj.com/content/364/bmj.l962

Etiketler:

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş