DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

İtalya’da, belediyeler pestisit kullanımını yasaklayabilecek

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2021
İtalya’da, belediyeler pestisit kullanımını yasaklayabilecek

İtalyan Yüksek Mahkemesi, İtalya’nın Conegliano şehrinde pestisit kullanımını yasaklama konusundaki kararı onayladı. Bu karar sonucunda, vatandaşların yerel yönetimlerden, pestisitlere karşı koruma talep etmesinin yolu açıldı.

Avrupa Birliği’ne üye ülkelere bağlı belediyeler genelinde, vatandaşların ve vatandaşların yaşadığı çevrelerin, pestisitlerin ‘’toksik’’ yani ‘’zehirleyici’’ durumuna karşı korunmaya çalışılması artıyor. Sürecin ilerleyişi göz önüne alındığında, zirai kimyasallara maruz kalmayan gıda sistemlerine geçiş, tarım ticaretinin etkisi nedeniyle önemli ölçüde yavaştır denilebilir. Bu nedenle, Avrupa’nın birçok bölgesinden insan bir araya gelip politikacılardan hem ulusal hem de Avrupa’nın genelinde pestisitlere karşı henüz sağlanamamış olan koruma düzeyinin gerçekleşmesi için harekete geçmelerini istiyor.

2018 yılında, İtalya Pestisit Eylem Ağı (PAN Italia), Conegliano şehrinde tüm sentetik pestisitlerin yasaklanmasını talep eden bir danışma referandumu düzenledi. Aynı yılın ekim ayında kaleme alınan ve pestisitlere karşı yerel halkın taleplerini içeren dilekçe, belediyede pestisitlerin aşamalı olarak kaldırılması olasılığını tartışmak üzere Conegliano Kent Konseyi‘ne sunuldu. Lakin, pestisit kullanımına dair gerçekleştirilmeye çalışılan bu ‘’arındırma’’ çabalarına, bölgedeki geleneksel Prosecco şarabı üreticileri tarafından şiddetle karşı çıkıldı. Bu karşı çıkma durumu hususunda ilk olarak İtalyan İçişleri Bakanlığı’na yapılan bir başvuruda referandumun geçerliliğine itiraz edilip konu mahkemeye götürüldü. Daha sonra Cumhurbaşkanı’na hitaben ikinci bir olağanüstü temyiz başvurusunda bulunulması neticesinde, Cumhurbaşkanı da davayı İtalyan Yüksek Mahkemesi’ne havale etti.


Mahkeme referanduma gitme kararı aldı

20 Mayıs 2021 tarihinde İtalyan Yüksek Mahkemesi, ‘’Conegliano Referandumu’’nun yasal olduğuna karar vererek davayı sonlandırdı. Bu karar, hem zararlı pestisitlere karşı mücadele hem de vatandaşların demokratik karar alma süreçlerine erişimi açısından oldukça büyük bir zafer. 

PAN İtalya üyelerinden biri olan yerel aktivist Gianluigi Salvador, endüstriyel tarımın özellikle üzüm bağlarında yarattığı kirliliğin oldukça büyük bir oranda olduğunun altını çizerek hem yerel halkın sağlığını hem de ekosistemleri tehdit ettiğini belirtiyor. Salvador ayrıca, gücü elinde bulunan grupların, pestisitlere karşı olan vatandaşların zirai kimyasallardan korunma taleplerini engellemek için her türlü yola başvuracağını düşünüyor.

Yapılan her iki başvuru da, 2019 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kayıtlı olan, bu bölgenin en büyük iki Prosecco şarap üreticisi ile birlikte üç ana İtalyan Çiftçi Sendikası tarafından gerçekleştirildi. PAN Avrupa, çevreye büyük miktarlarda zirai kimyasal salınımının olduğu bir bölgeyi desteklemenin yanlış olması sebebiyle UNESCO’nun bu sınıflandırmasına karşı savaştı.

PAN Avrupa’nın politika danışmanı Henriette Christensen ise, bu durum hususunda PAN Avrupa’nın Prosecco şaraplarının üretildiği bölgede pestisitlere maruz kalanları yıllardır takip ettiklerini belirtiyor. Bu üç çiftçi sendikasının ve Prosecco şarap üreticilerinin PAN Avrupa ile pestisitlere karşı işbirliği yapmak yerine, PAN Avrupa’ya karşı mücadele etmesinin ve yerel yönetimin bugüne kadar bölgede kullanılan bu ‘’kimyasal’’ üretim yöntemlerine göz yummasının son derece büyük bir hayal kırıklığı yarattığının altını çizen Christensen, şarap üretimi noktasında kimyasal olmayan birçok alternatifin bulunduğunu söylüyor. 


Pestisitsiz bölgeler oluşturulmalı

PAN Europe’un politikalarından sorumlu yetkilisi Martin Dermine ise Christensen’ın demeçlerine ek olarak, vatandaşların ve cesur politikacıların, Avrupa’daki birçok şehirde insanların sağlığını ve çevreyi pestisitlere karşı korumaya çalıştığını ancak düzenli olarak daha yüksek yargı mercilerin muhalefetiyle karşılaşıldığını belirtiyor. PAN Avrupa’nın, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ‘’Pestisitlerin Sürdürülebilir Kullanımı’’ hususundaki direktifinin devam eden revizyonunun farkındalığına sahip olduklarını açıklayan Dermine, direktifin daha net kurallara sahip olmasını ve yerel makamların pestisitsiz bölgeler oluşturmasına izin verilmesini sağlamasının gerekli olduğunu düşünüyor.

Önemli bir kamu desteğinin sağlanmasının ardından İtalya’daki yerel makamların kendi topraklarında pestisitlere yasaklamaya çalıştığının kayda geçmesi oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Fransa’ya bakıldığında birçok davada daha yüksek yargı mercilerinin pestisitlerin kullanımının engellenmesi noktasındaki kararı bozduğunu görüyoruz. Buna karşın İtalyan içtihatı ve yüksek mahkemeleri ise pestisitlere karşı eyleme geçen bu tür girişimlerden yana bir tavır sergiliyor. 

PAN Europe’un Yönetim Kurulu üyelerinden biri olan Koen Hertoge; İtalya, Güney Tirol’deki Vinschgau’ya bağlı bir komün olan Malles Venosta vatandaşı olduğunu belirterek Malles Venosta’da yapılan referandum neticesinde alınan bu mahkeme kararının İtalya’daki diğer girişimlere ilham verdiğini düşünüyor. Conegliano halkının sürdürülebilir bir gelecek için oy vereceğinden emin olduklarını söyleyen Hertoge, İtalyan hukuk sisteminin adil bir şekilde çalıştığını ve vatandaşların sağlıkları, çevreleri ve kültürel mirasları için savaşılmasına izin verildiğini görmenin büyük bir mutluluk olduğunu da demecine ekliyor.


Çeviri: Deniz Saygı

Kaynak: Italian Court confirms municipalities are entitled to ban the use of pesticides – Pesticide Action Network Europe

Fotoğraf: Alberto Davide Lorenzi, Prosecco Valley (CC)

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş