DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

İlkbaharın nazlı lezzeti: Kuşkonmaz

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2022
İlkbaharın nazlı lezzeti: Kuşkonmaz

Yunan mitolojisinde yabani kuşkonmaz, hayat kurtaran bitkilerden biri olarak anılıyor. Mitolojiye göre Attika’daki kahramanlardan biri olan Theseus, insanların yolunu kesen haydutlardan biri olan Sinis’i öldürür. Sinis’in kızı Perigoune, Theseus’un babasını öldürdüğünü görünce korkup kaçarak kuşkonmaz tarlasına saklanır. Kaderin bir cilvesi olarak daha sonra Theseus ile Perigoune birlikte olurlar ve Melanippus adında bir evlatları ve ondan da İoksos adlı bir torunları olur. Torun İoksos ve onun soyundan gelenler, Perigoune’nin hayatının kuşkonmaz tarafından kurtarıldığını bildiklerinden kuşkonmaza özel bir saygı duyarlardı.

İlkbaharın en güzel hediyelerinden biri kuşkonmaz. Hem yabanisi hâlâ var hem de tarımı yapılıyor. Sofralarımıza gelen kuşkonmaz, üç farklı renkte oluyor. Bunlardan koyu yeşil olanlar ile morumsu olanlar açık tarlada yetiştiriliyor. Çok değerli olan beyaz kuşkonmazsa üstü örtülü, sarılıp sarmalanmış halde […]

Yemek kültürü yazarı ve tarihçi Nazlı Pişkin’in “Damaktaki Tarih” yazılarını Buğday E-Dergi’den okuyabilir, ekolojik yaşamın gündem ve pratiklerinden haberdar olabilirsiniz.


Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş