ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Doğa torbaya sığmaz… Torba Kanun geri çekilsin!

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2017
Doğa torbaya sığmaz… Torba Kanun geri çekilsin!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve Torba Kanun olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, ormanları ve meraları tehlikeye atacak maddeler içeriyor.

Haziran ayında Meclis gündemine gelen “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”‘ndaki zeytinlik alanları ve meraları betonlaşmaya açan maddeler bizlerin itirazı ve mücadelesiyle geri çekilmişti. Torba Kanun ile ilgili komisyonda yapılan görüşmede, meralarla ilgili madde aynı şekilde Torba Kanun’a eklendi. Bu madde, sanayi bölgeleri kurulabilmesi için meraların tahsisini kolaylaştırıyor. GDO’lu hayvan yemlerini yasaklayıp mera hayvancılığını teşvik etmek yerine meralar betonlaşmaya açılıyor.

Torba Kanun’un 55. maddesi ise ormanlarımızı tehdit ediyor. İlgili maddeyle ormanlık alanlardaki madencilik faaliyetlerinden 10 yıl boyunca bedel alınmaması isteniyor. Ormanları korumamız gerekirken, maden sahası olarak kullanılmasını bedelsiz yapmak orman katliamını teşvik etmek anlamına geliyor.

Ne Yapmalı?

Ormanlar da meralar da torbaya sığmaz! Daha önce yaptığımız gibi, milletvekillerini arayarak sesimizi TBMM’ye duyuralım ve Torba Kanun’un geri çekilmesini istemeli.

Milletvekillerinin iletişim bilgilerini buradan görebilirsiniz.

2 adet yorum var

  1. Muhammmet Vaer

    Yaşam kaynağımız olan Doğayı koruma kültürünün gelişmesini teşvik etmeliyiz….Bu anlamda İdareciler Doğanın korunmasına yönelik tedbir ve takip üzerinde düşünmeli ve gelişim kaydedebilmelidirler…Bunun aksine bu alanların istismara açılmasını teşvik etmeyebiliriz…disiplin evresidir. Y.B.Bilgeliği….☼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş