ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çocuklar tohum mucizesiyle tanışıyor

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2020
Çocuklar tohum mucizesiyle tanışıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve “Victor’un Balkabakları” kitabının yazarı Leyla Aslan, Edebiyat Haber’den Anıl Ceren Altunkanat’ın sorularını yanıtladı: “Tohum ve çocuk bu hayatta birbirine en çok benzeyen iki kıymetli varlık.”

Öncelikle tebrik etmek isterim; “Victor’un Balkabakları” metniyle, çizimleriyle çok güzel bir kitap… Kitap fikri nasıl doğdu, nasıl gelişti, anlatabilir misin?


Leyla Aslan

Çok teşekkür ederim. Buğday Derneği çok kıymetli işler yapıyor. Ancak ben uzun zamandır Buğday’da çocuklara yönelik bir şey yapmadığımızı ya da yaptıklarımızın yeterli olmadığını düşünüyordum. İki kızım var ve onlara hem dernekte yaptıklarımı hem de ekolojik yaşam ile ilgili her şeyi masal olarak anlatıyorum. Tohumu, ağacı, dünyayı, ekosistemi… Çok da hoşlarına gidiyor.

Çocukların zihninde anlattıklarınızın yer etmesi için masal çok etkili bir yol. Kendi çocuklarım gibi, tüm çocuklara anlayabileceği dilden tohumu anlatmak ve ekolojik yaşamla ilgili masalsı bir kitap yazmak çocuklara ulaşmak için harika bir yoldu. Ve Victor’un başından geçen bu hikaye düştü önüme. Sonrası zaten kitap…

Bizler seni Buğday Derneği’nden tanıyoruz. Tanımayanlar için kendinden, çalışmalarından söz edebilir misin?

15 yıldır Buğday Derneği’nde çalışıyorum. Çeşitli projelerde görev aldım ve almaya devam ediyorum. Şu an %100 Ekolojik Pazarlar proje koordinatörüyüm. Eşzamanlı olarak bir anaokulunda masal anlatıcılığı yapıyorum. İki kız çocuğu annesiyim. Her gün onlardan yeni bir şey öğrenen bir öğrenciyim.

Eminim şimdiye dek kitapla ilgili çok olumlu geri dönüşler almışsındır. Bunlar içinde bize aktarabileceğin, seni derinden etkileyen deneyimler oldu mu?

Kitap ile ilgili beni en etkileyen şey, kitabın çizeri Mısra’nın Victor’u hiç tanımadan yazdığım hikâyeyi okuyarak onu tam da hayallerimdeki gibi çizmiş olması. Ve tabii, “Kurda, kuşa, aşa,” kitabı okuyan çocukların dilinde tekerleme oluyormuş. Bunu bilmek harika bir his.


“Victor’un Balkabakları” kitabını buradan sipariş verebilirsiniz: dukkan.bugday.org

Bizlere anlatacağın yeni öyküler, yeni kitap projeleri var mı?

Evet var. İkinci kitabı yazdım. 2021 Eylül, Ekim ayında yayımlanacak umarım. O da ekolojik döngüden yola çıkan bir hikâye. Ama tabii şimdi Victor’un Balkabakları’nın 2. baskıya girmiş olmasının sevincini yaşıyoruz.

“Kurda, kuşa, aşa,” bu Victor’un öyküsünü çok güzel anlatıyor. Ama bir de senden duymak isteriz: Çocuklar (ve yetişkinler) Victor’un Balkabakları’nı neden okumalı?

Tohum ve çocuk bu hayatta birbirine en çok benzeyen iki kıymetli varlık.  Her ikisi de mucizelerle dolu ve birbirleri ile tanışmaları, birbirlerini bilmeleri gerekiyor. Bu yüzden çocukların bu kitapla buluşması ve okuması onları bir araya getirmek demek. Ve “Kurda, kuşa, aşa,” çok sırlı bir cümle.  Ben’den biz olma yoluna insanı götüren ve insanın bu dünyada her canlı ile eşit olduğuna dair farkındalığı diri tutan bir cümle. Bu sırlı cümlenin niyeti ile büyümek çocuğa çok şey katar. Biz yetişkinlere ise kim olduğumuzu hatırlatır.


Anıl Ceren Altunkanat’ın Leyla Aslan ile gerçekleştirdiği röportaj  Edebiyat Haber‘de yayımlanmıştır.

Etiketler: , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş