DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Çamtepe’nin 10. yılı da bitti cancağızım 

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2021
Çamtepe’nin 10. yılı da bitti cancağızım 

Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi Güneşin Aydemir Çamtepe’nin pandemiye yakalanan 10. yılını yazdı.

Koskoca bir yılı geride bıraktık. Bir yandan sanki hiçbir şey yapmadık gibi, öte yandan şimdi geriye bakınca “Ne çok şey oldu” demekten de kendimi alamıyorum.

Pandemi psikolojisinin üstünü örttüğü, birbirimize sarılamadığımız, kuraklıktan yandığımız için ziyaret edenlerin arkasından su dökmediğimiz bir yıl. Önemsizmiş gibi görünen ama Çamtepe koşullarını düşününce, duygusal anlamda büyük eksiklik veren hadiseler.

Zira sarılmak, hatta sarılıp öylece kalmak, sarılmaktan ayrılamamak bir Çamtepe geleneği. Gelenleri yolcularken arkalarından su dökmek de öyle.


Parsifal, Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi

Peki neler yaptık bu geçtiğimiz olağanüstü yılda?

Çamtepe günlüğü söyler… Yıl muhteşem bir yeni yıl partisiyle başlamıştı. O heyecanla yaptığımız harika programları, 21 Mart’ta yapmayı planladığımız 10. yıl kutlamasını iptal ettik. Çalışmaları, sohbetleri çevrimiçi ortamlara taşıdık.

En fazla iki-üç günde bir birileri geçerken uğradı mutlaka. Parsifal’e bakmak, Victor’a bizi seyrettiği köşeden göz kırpmak, etrafı dolaşmak, yerleri süpürmek, gerekli bakımları yapmak, salıncakta sallanmak, kütüphaneden bir kitap alıp sayfalarında göz gezdirmek için.Bazen daha kalabalık da olduk. Bir araya gelip yemekler yedik, doğum günleri kutladık. Ya da zeytinleri topladık.

Yazın yolunu buralara düşüren dostları ağırladık Çamtepe’nin avlusunda. Hatta bazı geceler ateş yaktık, şarkı söyledik, masallar da anlattık.

Şiddetsiz iletişimle ilgili bir atölye bile yaptık kendi aramızda.

Küçükkuyu’daki çocuklardan oluşan tiyatro topluluğu için, Saye Kolektifi için kapılarımızı açtık. Başka bir sanat projesi için film, “Derler ki” sergisinin albümünü hazırlamak için fotoğraf çekimleri yaptık.

Sonbaharda sessiz oturuşlar başladı sonra. Hiç konuşmadan sadece etrafa bakarak sessizce oturduk topluca.

“Çamtepe’nin Haikuları” kitabını hazırladık. Yakında yayımlanacak.Biz bunları yapıp, bizleri nelerin beklediğini düşünürken; cemreler düştü, hıdrellez çiçekleri açtı, gökyüzünde büyük ayı göründü, kayboldu.

Devran döndü.

Devran dönüyor.

Çamtepe duruyor. Bir yandan da hep hareket halinde.

Nice 10 yıllara.

Yazı: Güneşin Aydemir – Buğday Derneği Strateji Kurulu Üyesi

Kapak Fotoğrafı: Saye Kolektif Arşivi

Diğer Fotoğraflar: Çamtepe Arşivi

Etiketler: ,

1 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş