ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Bugün Yoğurt Yapmaya Ne Dersiniz?

Yayınlanma Tarihi: 4 Eylül 2017
Bugün Yoğurt Yapmaya Ne Dersiniz?

Ev yapımı gıdanın en basiti olan yoğurt için gerekenler; süt, birkaç kaşık maya (yoğurt) ve sıcak tutması için bir battaniye.

Tercihen organik sertifikalı süt, kaynağını bildiğiniz çiğ süt ya da bir litre pastörize sütü kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Cam bir kaba aktarın. Parmağınızı sokup 7 saniye sayabileceğiniz sıcaklıkta mayalayın (Birkaç kaşık sıcak sütle karıştırdığınız, oda sıcaklığındaki yoğurdu süte ekleyin ve karıştırın). Mayaladığınız sütün sıcak kalması için battaniyeyle sarın, 5-6 saat sonra mis gibi yoğurdunuz hazır. Afiyet olsun!

Cebimizden çıkan her bir kuruşla bir ürünü, o ürünün arkasındaki fikri destekliyoruz. Paramızı neye harcadığımıza dikkat ederek pek çok şeyi değiştirebiliriz.

 

Etiketler: ,

5 adet yorum var

  1. Bugday Dernegi

   Merhaba Haydar Bey,

   Öncelikle ilginiz ve uyarınız için teşekkür ederiz. Ancak nohut, yoğurt mayasında kullanılan bir yöntemlerden biridir.

   Nohut ile yapılan mayalama laktik asit bakterileri de ürer, bu da yoğurdun içerisindeki bakterilerdir. Nohut ile yapılan mayalamanın ilkinde bahsettiğiniz gibi kesik süte benzeyen pıhtılaşmalar olur. Bu mayanın henüz olgunlaşmamış olduğunu gösterir. Birkaç kez daha benzer şekilde mayalandığında olgunlaşma sağlanır ve matür yoğurt mayasına dönüşür.

 1. İhsan pak

  Daha iyi – saglikli- yoğurt yapmak isterseniz Türkiye de henüz 4-5 çiftlikte yetişen JERSEY cinsi ineklerden elde edilen çiğ sütüyle yoğurt yapiniz. .
  Kalite farkını görün.

 2. evren

  eğer maya yok ise çam kozalağından da oluyor kozalaklar yeşil olacak 1lt süte 1 adet küçük kozalak mayalama yöntemi aynı yoğurtla yapar gibi sadece yoğurt yerine kozalak deneyin derim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş