ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi Yeniden Başlıyor!

Yayınlanma Tarihi: 16 Ekim 2019
Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi Yeniden Başlıyor!

Ekolojik krizi engellemek ve doğaya verdiğimiz zararı onarmak için her birimizin yapabileceği pek çok şey var. Gelin ilk adımı birlikte atalım!

Buğday Derneği’nin bahçecilik ve ekolojik yaşam alanında deneyim sahibi ekibi tarafından hazırlanan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi 26 Ekim tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Kent bahçeciliği ile ilgili iki bölümlük eğitim programının ilk bölümü olarak kurgulanan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi’nde, ekolojik yaşamın temellerini, atalık tohumlarımızı çoğaltmayı, gerçek gıdaya ulaşmayı, mutfak atıklarımızı komposta dönüştürmeyi öğreneceğiz. Bunun yanı sıra enerjinin, gıdanın dönüşümüyle ilgili Buğday Derneği’nin 20 yıllık birikimini katılımcılarla paylaşacak ve hep birlikte çözümün birer parçası olma yolunda adım atacağız. Elimiz tohuma, toprağa değecek!

Kent bahçeciliği programının ikinci bölümü olan Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi ise, 2 günlük bir programla önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olup, ilk eğitimdeki konular tekrar edilmeksizin yetiştiriciliğe ve uygulamaya odaklanılacaktır. Her iki eğitime de katılmak önerilir, ama eğitimler tek tek katılıma da açıktır.

Bu eğitim kimler için uygun?

 • Ekolojik yaşama ve kendine yeterli bir yaşama adım atmak isteyip de bir başlangıç noktası bulmakta zorlanan tüm doğa dostları.
 • Şehirdeki apartman dairesinde saksı/balkon/terasta veya evinin ufak bahçesinde kendi gıdasını yetiştirmek, kompost yapmak isteyen ve bu konuda temel bilgileri edinmek isteyen tüm hevesliler.
 • Gerçek gıdanın ne olduğunu ve nasıl ulaşabileceğimizi merak eden sağlıklı yaşam meraklıları.
 • Tohum çeşitleri, tohum saklama, üretme konusunda bilgilenmek isteyenler.

Bu eğitim kimler için uygun değil?

 • Ticari veya büyük alanlarda profesyonel organik üretim yapmak isteyen üretici / potansiyel girişimciler.
 • Hali hazırda bahçecilik / üretim deneyimi olup, sadece detaylı uzmanlık sorularının veya karşılaştıkları özel durumların yanıtını arayan tecrübeli üreticiler.

Bu eğitimin sonunda neler edinebilirsiniz?

 • Eğitimde hediye edeceğimiz atalık tohum ve viyollerle, tohumlarınızı çimlendirerek evinizde kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz ürünlerin tohumlarını saklayarak gelecek sene çevrenizle paylaşabilir ve atalık tohumlarımızın soyunun devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Kompost kurabilir ve artık gıda atıklarınızı toprağa dönüştürebilirsiniz.
 • Bahçecilik konusunda kursumuzda edindiğiniz “giriş” seviyesindeki bilgiler, daha sonra alacağınız eğitimlerin ya da konuyla ilgili çalışmalarınızın temelini oluşturabilir.

KATILIM VE ÜCRET BİLGİLERİ

Eğitmen: Yasemin Kireç

Eğitim Ücreti: Aidat borcu olmayan Buğday Derneği üyelerine 200 TL, üye olmayanlara 275 TL’dir.
*Katılımcı sayısı 30 kişi ile sınırlıdır.

Başvuru ve Kayıt:

 1. Kayıt işlemini yapmadan önce lütfen aşağıdaki sayfadan üyelik durumunuzu ve aidat ödeme bilgilerinizi kontrol edin. Aidat borcunuz varsa yine bu sayfadan ödeyebilirsiniz: https://www.bugday.org/portal/aidatborcu.php
 2. Üyemiz değilseniz aşağıdaki sayfadan üye olabilirsiniz: https://www.bugday.org/portal/UyelikBasvuru.php
 3. Üyelik durumunuza göre ilgili seçeneği işaretleyerek kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz:
  https://dukkan.bugday.org/index.php?route=product/product&path=61&product_id=33
 4. Üyelik durumunuzu ve ödemenizi kontrol edecek ve kaydınızın tamamlandığına dair bir e-posta göndereceğiz. (Bu işlem, ödemeyi yapmanızın ardından ilk iş günü içinde tamamlanacaktır.)
 5. Eğitimden önce eğitim programı ve diğer ayrıntılı bilgileri içeren bir e-posta göndereceğiz.

Tarih ve Yer: 

26 Ekim 2019 Cumartesi günü 09.15 – 17.00 saatleri arasındaBuğdayDerneği’nin Kadıköy’deki ofisinde yapılacaktır. Detaylı adres ve program bilgileri katılımcılarla kayıt sonrasında paylaşılacaktır.

Eğitim Programı:

 • Ekolojik Yaşamın Temelleri
 • Güvenilir Gerçek Gıdaya Giriş
 • Dönüşüm Mutfakta Başlar
 • Sebze Kasasında Kompost
 • Tohumlar Hakkında Her Şey
 • Tohum Çimlendirme
 • Bahçeciliğe Giriş

Buğday Derneği tarafından, eğitim hazırlıkları sırasında ve eğitim boyunca gönüllü destek verebilecek bir kişiye burslu eğitim verilecektir. Bunun yanı sıra, “Askıda” eğitim sistemi uygulanacaktır – eğer katılım ücretinden daha yüksek bir miktarı ödemek isterseniz, kayıt sayfasındaki ilgili seçenekten ödeyebilirsiniz. Bu fazla miktarlar toplanarak, eğitime katılmak isteyen ancak ücretini ödeyemeyen birinin kaydı için kullanılacaktır.

Eğitimle ilgili sorularınız için: egitim@bugday.org

Etiketler: ,

1 adet yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş