DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Ayvalık’ta Şifa Ormanı kuruluyor

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2021
Ayvalık’ta Şifa Ormanı kuruluyor

Jotun Boya’nın YeşilAdımlar projesi kapsamında, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Ayvalık Belediyesi ve S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile hayata geçirilen Şifa Ormanı projesi Haziran 2020’de başladı.

Projede, Ayvalık’taki kurak alanların değerlendirilmesi için bölgeye uygun tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, bakımı ve korunması amaçlanıyor.


Çorak topraklar yeşeriyor

Ayvalık Belediyesi tarafından tahsis edilen ilçe merkezine yirmi kilometre uzaklıktaki Derindere Mevkii’ndeki on beş dönümlük araziye, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nin (BAÇEM) de desteğiyle, toplamda 15.000 adet fide ve fidan dikimi yapılıyor.

Seçilen tüm fide ve fidan türleri, Ayvalık koşullarına uygun olan Anadolu adaçayı, İzmir kekiği, biberiye ve şevketi bostan ile sakız, badem ve ceviz ağaçlarından oluşuyor.Şu an çorak ve susuz olan bölge, zehirsiz üretim ile yeniden yeşillenecek ve biyoçeşitliliğin korunması, arılar, kelebekler gibi polinatörlere uygun bir habitat sağlanarak bu canlıların korunması ve çoğalması teşvik edilecek. Böylelikle toprakta su tutulması, toprağa karbon gömülmesi ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması gibi olumlu etkilerin oluşması sağlanacak.

Ekonomik gelir elde edebilmesi amacıyla hazırlanan projede ürünler, Ayvalık Kooperatifi tarafından yağ, çay ve baharat olarak işlenecek. Bu ürünler yine Talat Paşa Caddesi’ndeki, esnaf çarşısı, sebze ve meyve halinde, S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin merkezinde satışa sunulacak.


Oyun oynayarak doğaya destek olun

Telefon, tablet veya bilgisayarınız üzerinden oynayabildiğiniz oyunda, bir tohumu varış noktasına ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Yerine ulaşan her tohum için ise Jotun YeşilAdımlar bir fide dikiyor ve böylece Türkiye’nin ekolojik bakımdan verimsiz bölgelerinde kocaman bir şifa ormanının hayat kazandırılmasına katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

Jotun YeşilAdımlar projesi kapsamında hazırlanan oyunu jotunyesiladimlar.com sayfasından oynayabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğini bireylerin destek ve bağışlarıyla sağlayan, 18 yıldır özveriyle ve kısıtlı kaynaklarla çalışan Buğday Derneği’ne destek olun, ekolojik yaşam umudumuzu birlikte yeşertelim!


Etiketler: , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş