ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Amerika’dan güzel haber: Arı popülasyonu yükselişte

Yayınlanma Tarihi: 9 Ağustos 2017
Amerika’dan güzel haber: Arı popülasyonu yükselişte

10 yıl önce bal arısı nüfusunda önemli ölçüde düşüşler görülmeye başlandı. Arılar kovandan ayrılıyor ve geri dönmüyordu. Bugün “koloni çöküş sendromu” olarak bilinen bu durum, yalnızca arıların doğal döngüdeki ve biyoçeşitliliğin korunmasındaki yerinden kaynaklı değil, hala bunu ortaya çıkaran nedenler bilinmediği için çok önemli. O zamandan bu yana neden olabileceğine dair birkaç olasılık tespit edildi, ama bu arıların kaybolmasını engellemedi.

Koloni çöküş sendromu, bir kovanın sürdürülebilirliğini oldukça zorlaştırıyor. İşçi arıların ayrılmasıyla, kraliçe arı henüz olgunlaşmamış larvaları yetiştirmek için yalnızca birkaç hemşire arı ile yalnız kalır. İşçiler ayrılırken bol miktarda yiyecek bırakmasına rağmen, kraliçe kovan katkısı olmadan yaşayamaz ve bu durum sonunda ölmesine neden olur. Koloni çöküş sendromu, kovan açısından yıkıma neden olan bu olayların kombinasyonunu ifade eder.

Ancak konuyla ilgili yeni veriler oldukça iyimser. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre arı popülasyonları yükselişte. Nisan ayı itibariyle ABD genelinde tahmin edilen 2,89 milyonluk arı kolonisi sayısı, Nisan 2016’ya göre %3 artış olduğunu ortaya koyuyor.

Açıklanan rapora göre 2017 yılının ilk çeyreğinde sadece 84 kadar koloni kaybedildi. Bu rakam, 2016 yılının ilk çeyreği için kaybedilen koloni sayısından yüzde 27 daha düşük.

Ancak haberler tamamen toz pembe değil. Arı kovanları içinde yaşayan bir parazit olan Varroa akarları, araştırmacıların kayıpların arkasında olabileceğine inandığı birçok nedenden biri. Rapor, varroa akarlarında hafif bir azalma olduğunu bildirmiş olsa da, arıcılar hala parazitlerin kontrolü konusunda endişeliler.

Akarlar tek şüpheli değil. Arıcılar, tarım uzmanları ve çevre bilimcileri böcek ilacı da dahil olmak üzere bu kayıplardan sorumlu düzinelerce neden tespit ettiler. Bu nedenlerin başında pestisitler geliyor. Bakanlık, bu konuda bazı zirai mücadele yöntemlerini yasaklayarak çözüm üretmeyi planlıyor.

Janice William

Kaynak: Newsweek

Bugday ekibi de sayıları korkutucu hızla azalan arılara destek olmak için geçtiğimiz sene kolları sıvadı. AB Erasmus+ tarafından desteklenen “Live and Let Bee – Arıları Yaşatalım” projesiyle, Türkiye’de doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerinin yaygınlaşması için çalışmalarımız devam ediyor.

Etiketler:

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş