ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

%100 Ekolojik Pazarlar üretici ziyaretleri

Yayınlanma Tarihi: 9 Şubat 2024
%100 Ekolojik Pazarlar üretici ziyaretleri

Buğday Derneği, %100 Ekolojik Pazarlar’da tezgâh açan ve ürünleri ile yer alan üreticilerin arazilerine ziyaretlerini sürdürüyor.  

Türkiye’de ekolojik ürünlerin iç pazarda adil, sürdürülebilir, güvenilir bir alışveriş modeli ile tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan %100 Ekolojik Pazarlar’da düzenli olarak yapılan ürün, çeşit, miktar, mali belge, sertifika, etiket kontrolleri ve pestisit (tarım zehiri) kalıntı analizlerinin yanı sıra, ekolojik üreticilerin arazileri de belirli aralıklarla ziyaret ediliyor.

Buğday Derneği Ziraat Mühendisi Duygu Saatli, Kasım ayında, %100 Ekolojik Pazarlar’da tezgâhları ile yer alan 4 yerel üreticinin arazilerini ziyaret etti. Alaplı’da (Zonguldak) gerçekleştirdiği bu ziyaretlerde tarladaki ürünlerle pazara gelen ürünleri (miktar, çeşit, kalite vb.) karşılaştırmanın yanında, depo ürünlerinin muhafazası, üretimde kullanılan girdiler ve diğer uygulamalar hakkında üreticilerden bilgi aldı. 

Ziyaretinden birkaç gün önce bölgede gerçekleşen şiddetli fırtınanın araziler ve seralarda yarattığı ciddi hasarları gözlemledi ve üreticilerle birlikte üretim sürecinin nasıl etkileneceğini değerlendirdi. İklim krizinin tarlalar ve sofralar üzerindeki etkilerine dair üreticilerin gözlemlerini ve ne gibi zorluklar yaşadıklarını dinledi.

Her Şey Kayıt Altında ve İzlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da denetimleri yapılan %100 Ekolojik Pazarlar’da, düzenli olarak ürünlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan veya sertifika kapsamı dışında ürün sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor. Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar’da Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nden bir ziraat mühendisi tarafından düzenli olarak kontrol ediliyor ve kalıntı analizi yapılıyor.

Sağlıklı Gıdanın Adresi %100 Ekolojik Pazarlar

  • Bakırköy %100 Ekolojik Pazar: Cuma günleri, Airport Alışveriş Merkezi’nin arka açık otoparkında, 07.00-16.00 
  • Şişli %100 Ekolojik Pazar: Cumartesi günleri, Cumhuriyet Mah., Gökkuşağı Lala Şahin Sok., Feriköy’de, 07.00-17.00
  • Kartal %100 Ekolojik Pazar: Pazar günleri, Kordonboyu Mah., Hükümet Cad., Ekolojik Pazar Alanı’nda, 08.00-17.00
  • İzmit %100 Ekolojik Pazar: Cumartesi günleri, 41 Burda Alışveriş Merkezi’nde, 10.00-18.00 
  • Kayseri – Kocasinan/Erciyesevler %100 Ekolojik Pazar: Pazar günleri, Erciyesevler Mah., Mazı Sk., Kocasinan’da, 07.00-17.00 *Ağustos-Kasım ayları hizmet vermektedir.


Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Paylaş