DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

“Buğday’ın Ambarından Kurda Kuşa Aşa” Podcast Serisi

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2020
“Buğday’ın Ambarından Kurda Kuşa Aşa” Podcast Serisi

“Her şey tohum atmakla başlar. Ancak tohumun yeşerip meyve verebilmesi için aynı istek, kararlılık ve emeğin, hasada kadar devam etmesi gerekir…”

Victor Ananias

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ilk podcast serisi “Buğday’ın Ambarından Kurda Kuşa Aşa” ile umut yeşertecek hikayeleri, ekolojik yaşamın her alanında yapılan çalışmaları, yürütülen projeleri, gündemdeki tartışmaları dinleyiciye aktarıyor.

İlk tohumları Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias’ın doğum gününde atılan programın sunuculuğunu ise Lalehan Uysal üstleniyor. Podcast serisini Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts ve RadioPublic aracılığı ile dinleyebilir; görüş, yorum ve önerilerinizi iletebilirsiniz.


Saklı Orman

Lalehan Uysal, Ekofil Topluluk Destekli Yayıncılık’tan çıkan David George Haskell’in on iki dile çevrilen kitabı “Saklı Orman”ı Türkçe’ye kazandıran İlknur Urkun Kelso ile konuştu.

Sağlıklı Yaşam Rehberi ile Kışa Hazırlık

Lalehan Uysal, Doğal Tıp Uzmanı, Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Homeopat Şaduman Karaca ile kış mevsimine geçerken bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabileceğimizi, beden, zihin ve ruh sağlığımız için hazırladığı ‘Sağlıklı Yaşam Rehberi’ üzerine konuştu.

Kokulu Ot ve Baharat Dünyası – Nazlı Pişkin

Lalehan Uysal, sürdürülebilir ve bütüncül mutfağın şehirdeki uygulamaları konusunda atölyeler düzenleyen, ‘İncekiler’in kurucusu Nazlı Pişkin ile kokulu ot ve baharatlara dair konuştu.

Atıksız Yaşam – Gönül Paksoy

Lalehan Uysal, atıksız yaşamayı bir hayat felsefesi olarak seçen, Atıksız Mutfak kitabının da yazarı, tasarımcı Gönül Paksoy ile ekosistemin geleceğine sahip çıkmamız için atıksız bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğini konuşuyor.

Yeşil Çember – Gülcan Nitsch

Lalehan Uysal, Berlin şehrinin orta yerinde bir otoparkı toprakla doldurup bir kent bahçesi yaratan Gülcan Nitsch ile Türkiye kökenli insanlara sürdürülebilir ekolojik yaşam bilgisini aktarma çabalarını ve Yeşil Çember’i konuşuyor. 

Kadim Bir Gelenek: Fermantasyon – Elif Özizmir

Lalehan Uysal, fermantasyonlu gıdalar ve içeceklerin hayatına girmesiyle birlikte hem kadim bir gelenekle köklerine, hem de hayata daha da bağlandığını belirten Elif Özizmir ile konuşuyor.

Organik Tarımın Sürdürülebilirliği – Yeşim Bekyürek

Lalehan Uysal, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR) ve bölgenin ilk sertifikalı ekolojik pazarının kurucularından Ziraat Mühendisi Yeşim Bekyürek ile organik tarımın sürdürülebilirliğini konuşuyor.

Gıda Etiği – Özlem Atabaş

Lalehan Uysal, Türkiye’nin ilk organik sertifikalı bebek bisküvisini adil, ekolojik ve etik değerlerle üreten ekolojik girişimci, çevre aktivisti, biyolog Özlem Atabaş ile ‘Üretimden Pazarlamaya Gıda Etiği’ üzerine konuşuyor.

Gönüllü Olmak – Neval Ergün

Lalehan Uysal, Buğday Derneği’nin yayınlarında, kitapçıklarında, sosyal medya paylaşımlarındaki canlı, rengârenk desen ve illüstrasyonların sahibi Neval Ergün ile ‘gönüllü’ olmayı konuşuyor.

Geçmişten Bugüne Buğday Türleri – Mustafa Alper Ülgen

Lalehan Uysal, yaşamını, atalık buğday tohumlarını bulmak için dağ bayır dolaşmaya, bulduğu tohumları çoğaltmak için ekip biçmeye, taş değirmende un öğütmeye, çeşit çeşit buğdaydan farklı ekmekler yapmaya adamış Mustafa Alper Ülgen ile buğday üzerine konuşuyor.

Bizi Biz Yapan Değerler – Bora Sarı

Lalehan Uysal, yönetim danışmanı ve eğitmen Bora Sarı bizleri tanımlayan, yol gösteren değerler üzerine konuşuyor.

Arıların Dünyası – Yasemin Kireç

Lalehan Uysal, Buğday Derneği eğitmenlerinden Yasemin Kireç ile arılar ve ekolojik arıcılık üzerine konuşuyor.

Ekmek Sevdası – Murat Demirtaş

Lalehan Uysal, 2014 yılından beri evinde ekşi mayalı ekmek yapan, bu ekmekleri yürüyerek ve toplu taşıma kullanarak dağıtan Murat Demirtaş ile ekmek ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Zehirsiz Sofralar’ın Perde Arkası – Turgay Özçelik

Turgay Özçelik ve Lalehan Uysal Zehirsiz Sofralar Kampanyası‘nın başarı öyküsünü, sıradaki adımları ve kampanyanın perde arkasını konuşuyor.

Kırsalda Yaşam – Oya Ayman

Oya Ayman ve Lalehan Uysal kırsalda yaşam, sadeleşme ve kır-kent dayanışması üzerine konuşuyor.

Atalık Buğdaylar, Gluten ve Ekşi Maya – Neslihan Şimşek

Neslihan Şimşek ve Lalehan Uysal atalık buğdaylar, gluten ve ekşi maya üzerine konuşuyor.

Çamtepe’nin Öyküsü – Güneşin Aydemir

Güneşin Aydemir ve Lalehan Uysal 10. yaşını kutlayan Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nin dününü ve bugününü konuşuyor.

Victor’un Balkabakları – Leyla Aslan Ünlübay

Leyla Aslan Ünlübay ve Lalehan Uysal Victor Ananias’ın yaşamından esinlenerek yazılan “Victor’un Balkabakları” adlı masal kitabını konuşuyor.

Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş