ENGLISH
DESTEK OL!
Gönüllü Ol

AB Uyum Sürecinde Türkiye Kırsal Nüfusunun Katılımı ve Gelişimi

Proje Adı: Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Türkiye Kırsal Nüfusunun Katılımı ve Gelişimi

Proje Süresi : Ocak 2006 – Aralık 2006

Proje Fonu : Avrupa Birliği Küçük projeler Programı EUROPAID

Ortak Kurum : Ziarno (Polonya)

Avrupa Birliği’nin sivil toplum diyaloglarını geliştirme amaçlı hazırladığı Küçük Projeler Programı EUROPAID, Buğday Derneği ve Polonya’da bulunan Ziarno Derneği’nin ortak hazırladığı Çiftçi Bilgilendirme Projesi sayesinde Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çiftçiler Avrupa Birliği’ne katılım süreçleri konusunda bilgilendirildi.

Toplam bütçesi 65 bin Euro olan proje sayesinde kırsal kesimde yaşayan insanların AB katılım sürecine ayak uydurabilmeleri ve gelişmelerden haberdar olabilmeleri için eğitimler gerçekleştirildi ve bu konuda yayınlar yapıldı.

Polonya’daki kırsal kesimin gelişimi için çalışmış ve AB katılım sürecinde katalizör görevini üstlenmiş bir kuruluş olan Ziarno Derneği bu proje çerçevesinde bilgisini ve deneyimini Buğday kanalıyla Türkiye’deki çiftçilerle paylaştı. Buğday Derneği, yerel kırsal bilgisini ve Ziarno’nun önerilerini bir araya getirip kırsal kesimde eğitimler düzenledi ve iki Çiftçi Gazetesi yayımlayarak, AB katılım süreci hakkında bilgi verdi. Böylece kırsaldaki nüfusun daha aktif bir biçimde AB katılım sürecine katkılarının sağlanması yolunda adım atıldı.

Proje için TaTuTa projesiyle tanınan bölgeler pilot bölge olarak seçildi: Güney Ege ve Akdeniz’deki Fethiye , Datça ve Milas ilçeleri; Göller Bölgesi’nden Ağlasun, Başmakçı ve Eğirdir; Kuzey Ege’den Küçükkuyu, Gökçeada ve Ahmetçe; Doğu Anadolu bölgesinden Pasinler, Kemaliye ve Kelkit ; Orta Karadeniz bölgesinden ise Terme, Gümüşhacıkoy, Osmancık ve Niksar.

Proje yayınları

  • Çiftçi Bilgilendirme Takvimi ve Posteri
  • Avrupa Birliği Sürecinde Çiftçi Bilgilendirme Kitapçığı
  • Çiftçi Gazetesi (2 sayı yayımlandı)

Paylaş