-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Uluslar arası vejetaryen Kongresi İstanbul’da
Yyl : 2000
Sayy : 6

Haberler

  • Kayaköy Sanat Kampı
  • Basel’de Ekolojik Tarım Günleri
  • Naturel 2000 Festivalı
  • Buğday Bodrum Pazarında
  • Zeytin Zararlılarıyla Yeni Bir Mücadele Yöntemi
  • Uluslar arası vejetaryen Kongresi İstanbul’da
  • Buğday Sağlıklı Yaşam Günleri
  • Çevreci Girişimcilik
  • Greenpeace’den Coco-Cola’ya Karşı Küresel Eylem

DÜNYADAN
Orada bir köy var uzakta
Sabah bir geyiğin gözleri anlatıyor yaşamı sana; uzak bir kültürün müziği sarıyor etrafını, hiç bilemediğin dilde söylenenler çocukluğuna dair bir anıyı uyandırıyor bu köyde... Dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle çocuk haklarını, savaşları, önyargıların sınanmasını, çatışma çözmenin barışcı yöntemlerini tartışırken, bu dünyaya aşık olmanın güzelliğini, keşfetmenin sonsuzluğunu, yapılacakların bir ömür dolusu, alınan nefesin sınırlı olduğunu farkediyorsunuz...
Ebru TOKUÇ

DOSYA
İçimizdeki Doğal Şifa
İyileşmenin yolu, dinlenmek, meditasyon, uzanmak, dua etmek, doğada hiç bir şey, kısacası kendimizdeki gücü keşfetmekten geçiyor. Bu ay ki dosyamızda doğada ve kendimizde varolan bu gücü keşfederek sağlıklı olmanın farklı yollarına yer veriyoruz. Sayfalarımızda dokunmanın gücünden, bitki özleriyle yapılan terapilere, taşların verdiği şifadan, vücut yapınızı öğrenerek ve beslenmenize dikkat ederek sağlığınızı korumanın yollarına, gün doğumu ve günbatımında yakılan agnihotra ateşiyle bitkilerden nasıl daha fazla verim alındığına, köklü doğa bilğilerine dayanan doğal reçetelere kadar pek çok doğal şifa yöntemi hakkında bilgilendirici yazılar bulacaksınız. ‘Doğayla gelen şifa’ dosyamızla kaybedilmiş sağlığı yeniden kazanmak yerine, sağlıklı olmanın yollarını aktarmayı amaçlıyoruz.
İpek ÇALDEMİR

DOSYA/AYURVEDA
Doğa ile uyumlu, sağlıklı ve mutlu yaşama sanatı
Ender SARAÇ

PORTRE
Bakır piramitte yakılan ateşle gelen şifa enerjisi Tezek, tereyağı ve tam pirinç... Szcpior Ailesi, 13 yıldır Türkiye’de en eski sağlık bilimlerinden biri olan Agnihotra’yla bitkilerde görülen hastalıkları iyileşiyorlar. Gün doğumu ve gün batımlarında yaktıkları Agnihotra ateşinin atmosferdeki enerjileri dengeleyerek iyileştirici bir etki yaydığına inanıyorlar. Yaktıkları ateşin külü hayvanları ve insanları iyileştirmede de kullanılıyor.
Oya AYMAN

REÇETE
Doğal Reçeteler
En karmaşık kimyasal ilaçlar bile kökeninde birtakım doğal girdiler barındırır. Aslında burnumuzun dibindeki doğal ürünleri de bir araya getirdiğimizde şifa kaynağı olabilir. Eczacı Tülin Aysan, hepsi köklü doğa bilgilerine dayanan doğal reçeteleri hastalarına vermeyi tercih ediyor. Tülin Aysan, en çok rastlanan hastalılarda, günlük olarak kolayca uygulayabileceğiniz reçeteler veriyor.

TAKVİM
Şifalı Bitki Toplama Takvimi

DOSYA
Şifalı Taşlar
Bitkiler, hayvanlar ve insanlar seçme şansına sahiptir. Oysa taşlar tamamen kendi bulundukları ortamda sunulana bağımlıdır; içinde bulunduğu ortam ne verirse öyle olur. Şifa etkisini anlayabilmek için yatağına bakmak gerekir. Bir taşın oluşum yolu, bize yaptığı etkiyi ve içimizde olduğu gelişmeleri yansıtır.
Tarhan ONUR

SAĞLIK
Onum
Hastalığı kavramak için önce iyilik halini anlamak gerekir. Bugün yeniden heryaşam sürecinin ara ilişkiler yumağıyla birbirine bağlı olduğu gerçeği fark ediliyor. Öyle ki, herhangi bir ilmeği çekiştirmekle bütün etkileniyor ve birisini aradan çıkarmakla bütünün dengesi değişiyor. Çok temel antik bilgi bu.
Hakan ONUM

ASTROLOJİ
Alternatif bir şifa tekniği
Gökyüzündeki Sağlık Bilgisi
Merdiven çıkarken çabuk yoruluyorsanız, Mars’ınız zayıf olabilir. Sigarayı bir türlü bırakamıyorsanız haritanızda Neptün’ü kontrol etmeniz gerek... Astroloji tıbbı bir tedavi şekli önermekten öte, bedeninizdeki zayıflıkları belirliyor ve önlem almanızı sağlıyor.
Saırose CAMELOT

DOSYA
Kaplıca Rehberi

BİTKİLER
Namus Ağacı
Hayıt
Feride Gürsoy

EKOTARIM
Kalkınma Köyden Başlar
Metin ŞENOL

TATLARIN ÖYKÜSÜ
Tarıhten bir parmak bal
Yüzyıllardır hem dünyada hem de ölümden sonraki yaşamda insanoğluna hizmet etmiş bal. Eski bir geleneğe göre, evlenen çiftler avuçlarında bal yiyerek birsirlerine kötü söz söylemeyeceklerine ve el kaldıramayacaklarına dair söz verirlermiş. Kimi kültürlerde diğer dünyaya girişin anahtarı olarak kabul edilmiş. Kimi kültürlerdeyse insanlar balla mumyalamışlar.
Ulus ATAYART

BESLENME
Güneydoğu’nun lezzeti