-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Önüm arkam sağım solum oyun...
Yyl : 2004
Sayy : 26

Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi Temmuz-Ağustos 2004 sayısını OYUN dosyasına ayırdı.

Bebeklikten yetişkinliğe, yaşamın her döneminde değişen oyun kavramı, amaçlarından oynandığı mekanlara; kullanılan araçlardan, oynadığımız kişilere kadar farklı biçim ve algılamalarla çıkıyor karşımıza. Buğday Dergisi’nin 26 sayısını okurken, yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan oyuna farklı açılardan bakan pek çok yazı bulacaksınız.

Dr. Uygar Özesmi, “Yaşamın Vazgeçilmez Parçası;Oyun” başlıklı yazısında bir davranış biçimi, sosyal ilişki hatta bilinç düzeyi olarak tanımladığı oyunun insanı yaşama hazırlayan bir araç olduğunu anlatıyor. Tiyatrocu Nihal Geyran Koldaş, yaratıcılığın desteklenmesi ve eğitici olması açısından oyunların özelliklerini anlatırken, tasarımcı Metin Deniz oyun kavramının değişen yüzünü inceliyor. Eğitimci Meltem Ceylan ise “Yaşam Belirtisi: Hareket” başlıklı yazısında doğada oynanabilecek faklı çocuk oyunlarından örnekler veriyor.

OYUN dosyasında ayrıca Victor Ananias’ın “Günlük Yaşamda Oyun; Tarhan Onur’un “Steiner Okulu ve Oyun”; Başak Kerimoğlu Şenyurt’un “Çocukların Gözünden Oyun”; Hale Karabekir’in “Transformasyon/Dönüşüm Oyunu”; Tugay Başar’ın “Kendin Kendini Çal ve Oyun”; Hüseyin Arslanköylü’nün “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”; Güneşin Aydemir’in “Oyuncak Müzesi” konulu yazıları yer alıyor.

Yaz aylarında en büyük şikayet konusu olan sivrsisineklerle doğal yollardan nasıl mücadele edebileceğiniz de Buğday Dergisi’nin yeni sayısının konuları arasında. Doğa Koruma sayfalarında, Uzman Biyolog Sinan Kaynaş’ın konuyla ilgili araştırmasıyla birlikte, Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği’nin yayımladığı broşürde yer alan, sivrisineklerle doğal mücadele ve korunma yöntemlerine yer veriliyor.

Gıda sayfalarında ise “GDO’ya Hayır” kampanyasının devam ettiği bugünlerde Prof. Dr. Şeminur Topal’ın “Genetik Değiştirme İşlemleri ve Biyogüvenlik” konulu incelemesini ve GDO’ya Hayır Platformu’nun “Yüzyılın En Büyük Felaketi;GDO” başlıklı açıklamasını ve platformun taleplerini okuyabilirsiniz.

Buğday Dergisi’nde ayrıca her sayıda olduğu gibi bitkileri kullanarak uygulanabilecek basit reçeteler, sağlıklı beslenme tarifleri, Türkiye ve dünyada gelişen ekolojik yaşamla ilgili haberler, doğal ürün dükkanları ve bireysel gelişim merkezleri etkinliklerinin yer aldığı doğal yaşam rehberini de bulabilirsiniz.

 

Bilgi için: 0212.292 06 69

www.bugday.org

dergi@bugday.org