-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
İçimizde, dışımızda savaş ve barış
Yyl : 2003
Sayy : 21

HABERLER

Buğday Derneği’nin ekolojik yaşam iletişim ağına katkısı

Doğaya karşı yasal düzenlemeler!

Birinci Avrupa Vejetaryen Birliği Uluslararası Festivali

Almanya-Türkiye arasında ekolojik köprü

Mesudiye’de biyoçeşitlilik çalıştayı

Atıklar yakılmasın!

Bugün kuşlar yarın biz!

Kent ve enerji sempozyumu

DÜNYADAN

İtalya’da bir komün: Damanhur Federasyonu

Yazı ve Fotoğraflar: Meltem CEYLAN / Eğitimci

BATIDAN doğuya pek çok ülkeden insanı, dili Damanhur’da buluşturan; inandıklarını yaşama isteği... 700’den fazla yaşayanı, yılda 400’den fazla ziyaretçisiyle, Alpin’lerin eteklerinde bambaşka bir yerleşim Damanhur. 1977 yılında Oberto Airaudi‘ nin önderliğinde ruhani amaçlarla kurulmuş küçük bir komünken, şu an Damanhur Federasyonu olarak adlandırılacak kadar büyümüş.

DOSYA / SAVAŞ

21. Yüzyıl savaşçıları

Yazı ve fotoğraf: Victor ANANİAS / Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı

Doğada Savaş ve Barış: Ekolojik Yaşamın İlkeleri

Yazı: Dr. Uygar ÖZESMİ / Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Fotoğraflar: Ali Murat ATAY / ATLAS Dergisi Arşivi, Hakan AYDOĞAN

Yeni biyolojiye göre; doğa çatışma ve rekabeti önlemek için son derece yaratıcı teknikler bulmuştur ve işbirliği doğada son derece yaygındır. Antropolojik çalışmalar da, neredeyse bütün yerel halkların işbirliği üzerine kurulu sosyal yapıları olduğunu göstermektedir. İnsan evriminde kültürün oluşmasında en önemli etkenlerden birinin yardımlaşmaya dayalı sosyal etkileşim olduğu söylenmektedir. İnsanlar bütün kültürlerde sevgi ve işbirliğini, çatışma ve rekabete tercih etmekte, sevgi ve işbirliği durumlarında çok daha mutlu olduklarını ifade etmektedirler. Duygularımız, hislerimiz ve bilimsel veriler bize en iyi durumun barış, yardımlaşma ve işbirliği olduğunu söylerken o zaman niye biz hâlâ kendimizle ve doğa ile savaşıyoruz? Artık barış zamanı...

Türler arasında barışçıl birlikte yaşam

Yazı: Paul COLINVAUX / Çevre Bilimci Çeviri: Z. Bilgi BULUŞ

Doğada rekabet ve onun ardından gelen bir türün yok olması, çok ufak oyunlar ve çok hassas bir dengeyle oluyor. Savaşları önleyecek şekilde dengesini kuran doğa, bu denge sayesinde yaşam alanlarındaki ufak değişiklikler ya da yiyecek seçimindeki küçük farklılıklarla, her türün aynı çevrede barışçıl bir yaşam sürmelerini sağlıyor.

Habil ile Kabil’den bugüne savaş...

Yazı: Tarhan ONUR Fotoğraflar: ATLAS Dergisi Arşivi

Savaş İçimde Hocam

Yazı: Esra BAŞAK Fotoğraf: Oya AYMAN

Savaş ve ekolojik denge

Yazı: Sunay DEMİRCAN / Küçük Ölçekli Destek Programı Koordinatörü

...ve savaştan sonra doğa

Yazı: Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ / Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Hakiki zafer: Nefsi yenmek

Yazı: Leyla İPEKÇİ / Yazar Fotoğraf: Hakan AYDOĞAN

Katliamdan, hastalıktan, ilaçsızlıktan, susuzluktan ölenlerin daima “başkaları” oluşuna karşı gösterdiğimiz duyarsızlığın geldiği bu son radde, konfordan vazgeçemeyişimizle, başkalarının dramlarıyla empati kuramayışımızla yakından ilgilidir. Bugünlerde hayatın insanlıktan neler çaldığına bakmayı ve görmeyi erteleyenler, sorgulamayanlar, kendi büyük kutsal savaşlarını vermek yerine bir yığın küçük kutsal savaşla ruhunu köreltenlerdir.

KİTAP

Çarelerin tükendiği an…

Yazı: Güneşin AYDEMİR

EKOTARIM

Eko-tarımda yasal düzenlemeler

Yazı: Funda GENÇLER - Özlem ARSLAN / Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi

Fotoğraf: Önder DURMAZ

Biyoçeşitlilik için ekotarım...

Çalıştay sonuçlarıBM Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü “Biyolojik çeşitlilik ve ekolojik tarım” çalıştayı düzenledi Biyolojik çeşitliliğin korunması yolunda yapılan çalışmalarda ekolojik tarımın önemine dikkat çekilen toplantıda biyolojik çeşitlilik ve ekolojik tarım alanında çalışan kurum, kuruluş ve kişiler biraraya geldi; Ortak politikalar belirlemenin önemine dikkat çekilen toplantıda işbirliği ve iletişimin önemine dikkat çekildi. Toplantının sonuç raporunda BuğdayDerneği ve Buğday Dergisi’nin ekolojik tarım konusunda bilinçlendirme ve tanıtım çalışmaları yapan benzersiz bir ulusal ekolojik ağ olduğu belirtildi.

BİTKİLER

Safran / Crocus Sativus

Hazırlayan: H. Kemal ÇAĞIN / Araştırmacı ve bitki ressamı

Buğday Dergisi için 10 bin abone kampanyası için çağrı...