-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Öyle bir ÜRETİM ki...
Yyl : 2003
Sayy : 19

HABERLER

  • Naturel 2002 Fuarı
  • Eve teslim ekolojik ürünler
  • Birinci Avrupa Vejetaryen Birliği Festivali
  • Babylon' da Buğday Partisi
  • İstanbul Feshane' de Ekolojik Ürünler Fuarı
  • BioFach 2003
  • Sorumlu Bireyler İçin Öneriler Afişi / Suyun Dört Mevsimi
  • Açık Radyo' da Buğday'la ekoloji sohbetleri

DÜNYADAN
BHUTAN' a yolculuk:Doğanın farkında olmak
Yazı: Dr.Ender Saraç Fotoğraflar: Aslı Tümen
Yaz sonu 19 kişilik bir grup Hindistan, Bhutan ve Nepal' i kapsayan geziye çıkarken ortak amacımız; bu ülkelerle ve özellikle Nepal ile Türkiye arasında bir sevgi köprüsü kurmaktı. Günler sonra Türkiye'ye güzel anılarla döndük. Ama Nepal fahri konsolosu Prof. Günseli Malkoç'un önderliğinde Nepal ile kurduğumuz dostluk köprüsü ve dünyanın hem ekolojik hem de kültürel olarak bozulmamış ender ülkelerinden biri olan Bhutan'da yaşadıklarımız kişisel anıların çok ötesinde herkesle paylaşmak istediğim deneyimlerdi. Bu nedenle gelir gelmez tecrübelerimi aktarmak için kaleme sarıldım.

DOSYA
Tüketim masalına karşı ;
Öyle bir üretim ki…

Yazı: Bilgi Buluş Fotoğraflar: Çetin Korkmaz
Üretim, bugün üzerinde oturduğu doğal sermayesinin yokolması pahasına devam ediyor. Pazarlar insana hiç de yararı olmayan, hatta zarar veren ürünlerle dolu ; havayı, suyu, toprağı ve insan sağlığını tehdit eden binlerce ürün… Bunlar gerçekten ihtiyacımız mı? Ya da ihtiyaçlandırılıyor muyuz? Tüketim ve buna bağlı olarak üretim giderek büyüyen bir balon ve bu balon daha ne kadar şişebilir? İnsanlığın üretiminde geçerli kural, harcanandan daha fazlasını almak… Oysa doğa verdiği kadarını alıyor ve böylece döngüde her şey "tam" oluyor. Ne bir eksik, ne bir fazla . İnsanın da doğayı örnek alarak "daha"yı körükleyen üretim biçimini sorgulaması gerekiyor. "Aldığımız kadarını veren , dönüştüren bir üretim"e geçmemizin zamanı çoktan geldi. Tüketen yerine , doğadaki gibi dönüştüren, yeniden kullanan bir üretim biçimi bu …Belki o zaman , "daha fazla"sını alsak da "eksik" hissetmemizden kaynaklanan arayışlarımıza cevap bulunabilir. Böylece aldığımız kadar vererek doğal döngüdeki "tam"amlayıcı rolümüzü üstlenebiliriz.

Doğanın Üretimi:
Döngülerin Egemenliği

Yazı: Dr.Uygar Özesmi / Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü
Öğretim Üyesi

Kuşkucu yaşam için öneri: Etiket Hafiyeliği
Yazı: Güneşin Aydemir Fotoğraflar: Çetin Korkmaz

Eko- ekonomiyi kurma zamanı
Yazı: Lester Brown Çeviren: Bilgi Buluş
Ekonomik üretim geçmişten bugüne ortadan başlayan ve dışarı doğru büyüyen bir çembere benzetilebilir. Üretimin genişlemesi, daha da genişlemesi , şişmesi hedef; aslında maalesef üretim dünyanın doğal sermayesinin küçülmesi, daha da küçülmesi ve sönmesi pahasına devam ediyor. Lester Brown, dışa doğru büyüyen çemberin kapalı bir çember olabileceğini ve kaynakları tüketmeden yenileyebilen, geri dönüştürebilen ekolojik bir ekonominin olabileceğini müjdeliyor.

Zaferci Ekonomi
Derleyen: Guillaume Rodrigue
Avrupa'daki tarım üretimi o kadar yüksek bir seviyeye ulaştı ki, tüketimi artırmak amacıyla yapılan yardımlar Avrupa Birliği bütçesini bile krize sürükleyebilecek kadar güçlü. AB, bu yardımlara olan ihtiyacı düşürmek için topraklarını işlememeyi kabul eden çiftçilere prim bile veriyor."Dünyada milyonlarca insan açlıkla yüz yüze yaşarken ve yiyecek  bulamazken bu garip hale nasıl gelindi? Fransız insanbilimci Albert Jacquard "Zaferci Ekonomi" adlı kitabında bu sorunun yanıtlarını vermeye çalışıyor.

Benim yerime benim hayatımı
Yazı: Tugay Başar

Üretim ve tüketim kalıplarının değiştirilmesi için öneriler
Derleyen Bilgi Buluş
Yeşil Ürün Tasarımı

Ekolojik Ekonomi
Yazı:Esra Başak
Ekosistemlerden elde ettiğimiz ürün ve hizmetlerin gerçek değerlerinin dikkate alınmaması, sürekli körüklemekte olduğumuz doğa tahribatının önemli nedenleri arasındadır. Ekolojik ekonomi düşünürleri, bunun üstesinden gelmek için ekosistemlerin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmeleri yönünde yöntemler geliştiriyorlar.

İnci kefalinin üreme çabası
Yazı: Doç.Dr.Mustafa Sarı / Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su
Ürünleri Bölümü
Fotoğraflar: Bilgi Buluş
Van Gölü'nün deniz mi, yoksa göl mü olduğunun gerçekten tartışılması gerek… Sularındaki soda ve tuz oranı Karadeniz'den daha yüksek. Sularının sodalı olması yüzünden göldeki biyolojik çeşitlilik oldukça az. Bu çeşitliliğin arasında , bitkisel ve hayvansal planktonlar (fitoplankton ve zooplankton), yani mikroorganizmaların dışında sadece tek bir balık türü Van Gölü' nün ekstrem sularında yaşayabiliyor:İnci kefali.

Üretirken öğrendik , paylaştık, mutlu olduk…
Yazı Ruhiye Mine Kayra

Atölye Mor Kağıt: Atık kağıtlarla anlam kazanan yaşamlar
Röportaj: Çiğdem Öztürk

Küresel Ekoköyler Ağı GEN- AVRUPA BÜLTENİ Türkçe Yayın/ Sayı- 5

Avrupa Sosyal Forumu
Çeviren: Meltem Altan
Herkese selam…/ Orlando Balbas
Ekolojik Köyler ve Avrupa Sosyal Forumu / Lucilla Borio, GEN-Avrupa Sekreteri
"Floransa güzeldi…" / Marti Mueller , GEN Uluslararası Danışma Konseyi Başkanı

ARAŞTIRMA
İklim değişikliği olacak mı?
Yazı: Aydın Atıcı / Geoekolog
Fotoğraflar: Oya Ayman
Buzul erimeleri. iklim değişikliği göstergeleri, güneş lekeleri, karbondioksit, sera etkisi nasıl oluşur, iyimser senaryolar...

EKOTARIM
Solucan deyip geçmeyin…
Yazı ve fotoğraf: Mete Mısırlıoğlu / Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Biyoloji Bölümü

SAĞLIK
Osteopati
Yazı: Zeynep Aksel / Doğal Terapi Uzmanı

ÇOCUKLARIMIZ
Hayvan Oyunları
Derleyen: Tutku Çetin / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Uzmanı

BESLENME/TARİFLER
"Kim demiş , havuç tavşanlar içindir…"
Derleyen: Nuray Şahin Göker
Kuru üzümlü havuç salatası, Havuçlu mücver tarifleri.
Havuçla ilgili gerçekler, beta karoten veya Avitamini eksikliği belirtileri