-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Yaşam İLETİŞİMDİR
Yyl : 2002
Sayy : 17

HABERLER

Türkiye, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kuruldu…

Ekolojik tarım için yeni yönetmelik

DÜNYADAN

Uzaklardaki köy: Grishino

Yazı: Selen Akhuy

Rusya’da St. Petersburg kentinin 300 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Grihino köyüne yerleşerek bir “ekolojik yaşam birimi” kurdular; kendileri gibi küçük toblulukların evrene saldırıları barış ve sevgi titreşimlerinin dünyada bir şeyleri değiştireceğine inanıyorlar….İşte Yeni Grishinolular’ın hikayesi…

DOSYA / İLETİŞİM

Yaşam İletişimdirToprak suylave havayla, bitkiler toprakla, güneşle ve ayla, bulutlar rüzgarla, arılar polenlerle, insan insanla, kuşla, bitkiyle, hayvanla; kısacası doğadaki her şey birbiriyle iletişim halinde. Yaşamı var eden sihir, canlı ve cansız tüm varlıkların birbiriyle kurduğu iletişimde gizli… Her ne kadar çağımızda, günlük yaşamlarımızda, iletişimi dar kalıplara sokmaya çalışsak da, aslında yaşam döngülerinin kaynağında saklı olan iletişim hep usanmadan hatırlatıyor kendini bize. İnsanın bu iletişimi fark etmediği noktada ise dengeler bozuluyor. Biz iletişimi telefonla konuşmak, televizyon seyretmek zannederken, internetle haberleşmeye çalışırken, kullandığımız elektiriğin üretildiği santrallerin çevresinde yaşamı var eden iletişim kanalları bozuluyor; çıkan gazlar yaprağın suyla suyla ilitişimini bozuyor.

Biz “konuşursak anlatayım” derken, duygular kelimelerin sınırlı varlıgında yitip gidiyor. Dokunmalar kelimelere takılıp kalıyor, kelimeler iletişimi sınırlıyor. Hep hep bir atım daha öteye gidememenin, anlatamamanın rahatsızlığında kalıveriyor “iletişim” ler. Sonra adı iletişimsizlik oluyor, yalnızlık oluyor, stres oluyor.

Oysa doğaya ve doğanın aynalık ettiği içimize, iç dünyamıza bakmak ve farkında olmak yeterli ve biraz sessiz kalarak, biraz kelimelerden başka şeyleri duymaya, görmeye, hissetmeye, koklamaya, çalışarak yaşasak, belki o zaman eksiklikler ve arayışlardan yaşamın bütünselliğine doğru bir adım atmış oluruz.

Şişedeki mesaj…

Yazı: Güneşin Aydemir

İletişim ağları; Ekolojik yaşam için değişimin gücü

Yazı: Dr. Uygar Özesmi Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

Doğadaki İletişimDoğada her şey iletişim halinde; bir böceğin veya kuşun, çicekten besin alırken ona taşıdığı poleni vermesinde; karıncaların yolları kokuyla işaretlenmesinde; kızıl gerdan kuşunun kimliğini ele veren “şive”sinde; alglerin birleşmesindeki çekim oyununda…Hayvanlar ve bitkiler dünyasındaki mükemmel iletişim bize, her şeyin aslında nasıl da iç içe olduğunu ve bizim de bu iç içeliğin bir parçası olduğumuzu hatırlatıyor.

Bitkilerin Dünyası

Yazı : Gazeteci Jacques Girardon’un Botanist Jean-Marie Pelt ile sohbeti

Hayvanların Dünyası

Yazı : Karine Lou Matignon

Bir Avuç Samanyolu

Yazı: Hakan Onum

“Aslında, ben bunu demek istememiştim”

Yazı: Oya Ayman

Küçümen, yuvarlacık, sütbeyaz

Yazı: Tugay Başar

Ateş, nehir, duman ve tütün…

Yazı: Dilek Ayman Rodrıgue

Kontrol edemediğiniz bir iletişim hoşunuza gider mi?

Yazı: Günnur Başar

Her performans yeni bir iletişim serüvenidir…

Yazı: Osman Tümay

İletişim “engel” tarnımaz…

Yazı: Ayşegül Turan Pediatrik Konuşma ve Dil Bozuklukları Uzmanı

Down sendromlu, otistik gibi “engel” olarak tanıma girmeleri, sadece iletişim kurarken çoğunluğun uyguladığı yöntemleri kullanamamalarından kaynaklanıyor. Onlar, konuşma, görme, duyma ya da olaylar arasında bağlantı kurma konusunda engelliolabilirler ama bu onların iletişim kurmalarına engel değil. Bu bireylerini asıl istediği kendilerine engel konulmaması; yaşadıkları toplumda kabullenilme ve sosyal töleransa ihtiyaç duyuyorlar. Önce kendimizi sevmek, sonra da sokaktaki, aynı şehri, aynı mekanı ve aynı dünyayı paylaştığımız insanları sevmek bu anlayışın başlanğıcı olabilir.

Yüzüğüm kaş istiyor; Cevahir taş istiyor

Derleyen: Solmaz Karabaşa Kültür Bakanlığı HAGEM Folklor Araştırmacısı

Yaşamla iletişimin bir yolu…

Yazı: Firdevs Akyüz NLP Uzmanı

Davranış ve alışkanlıklarımızı yeniden programlayıp yaptığımız iş ve olaylaraverilen anlamları değiştirerek davranışları değiştirmenin yollarını gösteren NLP (neuro linguistic programmingbeyin dilini programlama) bilinçaltı ile doğrudan iletişim kurarak kendimizle yüzleşmemizi, diğer insanlarıda anlayarak yaşamla doğru iletişim kurmamızı amaçlıyor.

BİREYSEL GELİŞİM

Sessizliğimde Duyduklarım…

Yazı: Hale KarabekirBugünlerde kendimi izliyorum başkalarını dinlerken, bazen, tamamen onların söylediklerine odaklanıyorum, sanki söylediklerini içiyorum. Bazen de zihnim hiç susmuyor, her söyledikleri bende bir düşünce, bir anı, bir duygu tetikliyor. Sürekli içimden onlara ve kendime laf yetiştiriyorum. Sonra bakıyorum, karşımdakini hiç anlamamışım, çünkü zihnim doluymuş, söylediklerinin gireceği yer yokmuş kendi kalabalıklığımdan.

Sonra kendimle ilişkime bakıyorum, aynı durum orada da işliyor. Zihnimde o kadar çok ses var ki konuşan; babam, annem, kardeşim, hocalarım, arkadaşlarım, bazen akrabalar, komşular, geçmişteki hayaletler, okuduklarım, dinlediklerim. Bazan kendi sesimi duyuyorum, kendi sesimin kendini duyuracağı yer yok.

Sessizlik… Ruhta sessizlik…

EKOTARIM

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi Ulusal Raporu’na göre;

Türkiye’de tarımsal biyoçeşitlilik ve ekoljik tarımGüney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kertinde 26 Ağustos – 4 Eylül 2002 tarihinde düzenlenenen Sürdürülebilir Kalkınma Dünya Zirvesi için sivil toplum ve araştırma kuruluşlarının katılımıyla hazırlanan Ulusal Rapor, Türkiye’nin tarımsal biyoçeşitlilik ve ekotarım konuların yeterli düzeye gelebilmesi için birçok düzenleme yapılması gerekliliğini ve önümüzde hala uzun bir yol olduğuna gösteriyor.

Biyolojik çeşitliliğe yönelik tehditler...

Yeni Organik Tarım Yönetmeliği

Yazı: Ahmet Altındişli Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü

Sürdürülebilir ekolojik yaşam ve tarım için;

Toprağın korunması ve ıslahında biyolojik teknikler

Yazı: Doç. Dr. Ergin Duygu A.Ü. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı

Ekolojik dengenin sürdürülmesinde toprak kalitesi ve sağlığının korunması, iyileştirmesi ve sürdürülebilmesinin önemli bir yeri var. ekolojik tarımdan ormanların korunması, yaygınlaştırılması ve çölleşme ile savaşıma kadar birçok konuda yaşamsal önemi olan toprak koruma ve ıslahı ancak biyolojik tekniklerin kullanımıyla mümkün.

Geçmişten bugüne zeytinyağı kültürü

SAĞLIK / BESLENME

Beslenmenin kimyası

Yazı: Müheyya İzer’in “Dengeli Beslenme-Sev Yayıncılık” adlı kitabından araştırmacı-çevirmen Sıdıka Orhon’un yazılarından derlenmiştir.

TARİFLER

Yaz Sonu Sofrası