-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Yeryüzü, biz ve silinmeyen İZLERİMİZ
Yyl : 2002
Sayy : 13

HABERLER

  • Yeni bir eko-yaşam iletişim grubu
  • BioFach 2002’ye büyük ilgi
  • Naturel 2001’e 13 bin ziyaretçi
  • Sosyal girişimciler İstanbul’da toplandı
  • Çocukların ulaşamıyacağı yerde saklayın
  • Sağlık sorunu olanlara özel yoga
  • Johannesburg 2002 Dünya Zirvesi
  • 14’üncü Ekolojik Dünya Kongresi

DOSYA
Yerküre, biz ve silinmeyen izlerimiz!
Oya AYMAN

DOSYA
Yaşamak için; temiz tüketim...
Gezegenin kendini yeniden onarabilmesi için gerekli olan doğal sistemlerin üretebileceğinden yüzde 30 daha fazlasını tüketiyoruz.
Burcu ARIK, Güneşin AYDEMİR

DOSYA
Eko Bilinç
İçinde bulunduğumuz tüketim toplumunun doğal kaynakları nasıl tahrip ettiğini gören ve görmek için caba sarf edenler, parçası olduğumuz doğanın (dolayısıyla da yaşamımızın) nereye gittiğini izliyor ve gördüğü sonuçları çevresindekilerle paylaşıyor. Bu çerçevede sivil toplum kuruluşları da Ankara’da topluma bu mesajları ulaştırabilecek bir çalışma başlattı. Projeye katılanlar deneyimlerini Buğday’la paylaştı.
Zuhal MUTLU

DOSYA
Doğanın gerçek bilimine bakış...
Amerika Cristof Colomb tarafından keşfedilmedi. Orada yaşam hep vardı.  Colomb, yalnızca Amerika kıtasının varlığının farkına vardı. Keşif bundan ibaretti. Bizimse, var olan yaşama imkanlarının yalnızca "farkına varmamız" ve farkında olarak yaşamamız insanların gelenenksel toprak kültüründe, yaşamı ve kendilerini nasıl zenginliştirdiklerini görmemiz; sürdürülebilirliğe katkı sağlımış "dürüst" insanın bunu nasıl yaptığını yeniden keşfetmemiz, kendi yaşamlarımıza nasıl uyarlayacağımımzı bulmamız gerekiyor.
Victor ANANİAS

DÜNYADAN
Doğada örnek ayak izleri
Meltem CEYLAN

EKOMİMARİ
Doğayla uyumlu mimari
Uygar ÖZESMİ

DOSYA
İklime göre eko evler
Victor ANANİAS

DOSYA
Ayak izlerimizi azaltmak için
Gen Avrupa Bülteni
Küresel Ekoköyler Ağı
İzel LEVİ
Bakış
Dünyanın Hayrına Davet
Hakan ONUM
Çocuklarımız
Uç Uç Böceği... Annen sana tahta oyuncaklar alacak!
Çocukların doğayla uyumlu birer yetişkin olabilmeleri oyunları ve oyuncaklarıyla yakından ilgili. Doğada zaman geçiren, toprak, taş, kum, ağaç, gibi doğal malzemeleri oyuncak edinenen çocuklar aslında herkeste doğuştan varolan, ancak soradan kaybedilen "doğayla uyumlu alışveriş alışkanlıkları" konusunda daha bilinçli oluyorlar. Bu bilincin yayğınlaşmasına katkıda bulunanlardan biri de oyuncakcı Ergin Tekir... Ahşap atölyesinde yaptığı tahtadan tavşanlar, filler, silindirler, çocukları plastiğin yüklediği sitatik elektrikten, düşme riskinden koruyor, onları dijital ve metal oyuncakların yapay dünyasından uzaklaştırıyor...
Hale KARGIN

EKOTARIM
Türkiye’de 2. ekolojik Tarım Sempozyumu Antalya’da yapıldı.
Kirli tarımdan arınma arayışı
Tijen İNALTONG

BİREYSEL GELİŞİM
Meditasyonla Piyano...
Meditasyonla yoluyla eğitim yapılabilir mi? Monigue Deschaussees’nin "meditasyonla piyano çalma yöntemi" bir yandan bu sorunun cavabını  veriyor, diğer yandan da becerilerinizi nasıl ğeliştirebileceğiniz konusunda yol gösteriyor. Bu yöntem, öncelikle gerginlik giderici bir temele dayanıyor. Beynin yeniden eğitimiyle ğerçekleşen bu yöntem sayesinde, piyano edebiyatının en zor eserlerini çalarken duyulan yorgunluk, rahatsizlik ya da sakatlıklar engelliyor.
Seba BAŞTUĞ ŞEN

BESLENME
Kemiksiz et: Soya
Ahmet nedim NAZLICAN