-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:
BUĞDAY Ekolojik Yaşam Dergisi

 

Buğday Ekolojik Yaşam Bülteni ve Dergisi 1998-2009 yılları arasında yayımladığı 57 sayısı ile doğa dostu yaşam bilgisini geniş kitlelere ulaştırdı. Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, Şubat 2009’da daha geniş bir kitlelere ulaşmak amacıyla Buğay Derneği’nin üyelerine gönderilen bir Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi’ne dönüştü.

İlk dokuz sayısı bülten olarak yayınlanan Buğday, Eylül 1999’dan itibaren dergi kimliğiyle yayımlanmaya başladı. Şubat 2009’da 49. sayısı yayımlanan Buğday Dergisi, 11 yıl boyunca, hayatın hiç bir alanını dışarıda bırakmadan, bütüncül bir bakış açısıyla ; ekolojik tarım, ekolojik ürünler, ekolojik turizm, sağlıklı beslenme, geleneksel yaşam, koruyucu sağlık ve bireysel gelişim gibi konularda kaynak ve iletişim noktası oldu. Bu amaçla sayfalarında, uzmanların yazılarına, Türkiye ve dünyadaki gelişmelere yer vererek, ekolojik yaşam alanında ortak bir iletişim ağı oluşturdu.

Ele aldığı konularla eğitici bir yayın olmakla birlikte ekolojik yaşam alanında bir iletişim noktası olan Buğday Dergisi, “doğadan gelen şifa”, “ulaşım”, “ekolojik tarım-ekolojik ürünler”, “eko-turizm-tüketmeden keşfedin”,  “çöp ve atıklar”, “beslenme”, “enerji”, “sürdürülebilir kalkınma”, “temizlik”, “üretim”, “savaş ve barış”, “kendini tanıma yolunda...”, “barınağımız yeryüzü”, “kentte ekolojik yaşam”, “alışveriş” gibi dosya konularıyla ekolojik yaşamın her alanında başvurulan bir “kaynak” olmayı sürdürüyor.

Derginin eski sayılarını aşağıdaki telefon, e-mail adresinden veya %100 Ekolojik Pazarlardan edinebilirsiniz.

http://www.bugday.org/pdf/bugdaydergiindex.xlsTelefon: (0212) 2525255
selma@bugday.org

 

Sayfa No: 52
Çöpünüze sahip çıkın
Yyl : 2001
Sayy : 10

HABERLER

  • Deli dana, yeme alışkanlıklarını değiştirdi.
  • Enerjinin etkin kullanımı
  • Doğal yaşam seminerleri
  • Krishnamurti okumaları
  • Orff öğretisiyle müzik, dans
  • Ekolojik tarım Türkiye’de...
  • Köyde Sivil Hareket
  • Dünyadan Kısa Kısa
  • Ekolojik pazarda yeni arayışlar

DÜNYADAN
Vietnam ve Kamboçya
Vietnam ve Kamboçya’da yaşayanlar insan doğasının ve iyiliğinin canlı kanıtları. Bu insanlar geçen yüzyılda, kimsenin bilmediği ve hayatı boyunca aklına getiremeyeceği zalimliklerle acı çektiler. Arkalarında bıraktıkları zor günlerden kalan yıkıntıya ve kaosa rağmen,tebessümleri gri bulutları aydınlatacak kadar parlak, bir yabancının ruhunun derinliklerini neşelendirecek kadar sıcak. Maddi zenginlikleri olmayabilir ama, umutları ve bir günün güzelliğini algılayabilme yetenekleriyle çok zenginler.
Tara HOPKİNS

Çöpünüze sahip çıkın.

DOSYA
Çöpün değeri
Belli bir değer ödeyerek satın aldığımız, kullandıktan sonra işimize yaramadığı için"çöp", yarattığı çevre kirliliğinin ötesinde artık sosyal ve ekonomik bir değer. İstanbul’da her gün üretilen 8 bin 500 ton çöpten enerji ve gübre üretilirken, ÇEVKO geri kazanım projelerini hayata geçirip, okullarda eğitim çalışmaları yapıyor, Şişecam yılda 70 bin ton atık cama yeniden hayat kazandırıyor. Bu projeler hem daha az tüketimi destekleyerek kaynak israfını önlüyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Türkiye’de yıllık 3 milyon ton geri rkazanabilir attığın ekonomik değeriyse , 150 trilyon lira.
Meltem CEYLAN

70 bin ton cam yeniden hayat buluyor
Başkent’te vahşi çöplük
İstanbul’un çöpü altın
Atık değerlendirme başvuru merkezleri

DOSYA
Geleceğe radyoaktif miras
En iyi koşullarda 30 –40 yıl elektrik üretebilen bir nükleer tesis en az 250 bin yıl ölümcül kalan atıklar üretiyor. Oysa bu tehlikeli enerji üretimleri yerine güvenli enerji üretimleri yerine güvenli enerji geleceğinin temelini bugünden atan toplumlar, tehlikeli atıkları olmayan enerji verimliliği teknolojileri ve yenilenebilir enerji sistemleri benimsiyor.
Melda Keskin

Bilgi edinme hakkı
Endüstrileri; üretim süreçlerinde kullandıkları zehirli kimyasallardan vazgeçmeye, bunların yerine daha az tehlikeli ya da tehlikesiz alternatifleri kullanmaya ya da üretim biçimleri sıfır tehlikeli atık üretecek bir üretim biçimiyle değiştirmeye zorlayacak güç, halkın elinde. Bu gücü kullanmak içinse öncelikle bilgi edinmek gerek.
Tolga TEMUGE

PORTRE
İstanbul’un çöpü hepimize yeter
Ellerinde çuvalları, evin ya da işyerinin önündeki çöpü karıştırırkenrastlarız onlara hep. Bazen de sırtlarında ya da çek çek arabalarında koca çuvallarıyla bir yere yetişmeye çalışırken... İstanbul’un kağıdı, kartonu, plastiği, teknesi onlardan sorulur. Bizim "işe yaramaz"diye attıklarımız, evlerine aş, çocuklarına defter kalem parası, üstlerine giyecek, bize de kağıt, plastik, teneke olarak geri döner...
Aydın KANDEMİR

Biz kamu hizmeti yapıyoruz....
Oya AYMAN

DOSYA
Bugün dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşıyor. Büyüklü küçüklü bu kentler, doğanın ve toprağın kaynaklarını, ürünlerini inanılmaz bir oburlukla yutuyor. Bu hızlı tüketimden geriye dev boyutlarda çöp dağları kalıyor. Oysa doğal döngüde oluşan atıkların hepsi yine döngü içinde başka bir yarar sağlıyor. Bir organizmanın ürettiği atık, bir diğerininyaşamı sürdürebilmesi için, "kaynak" temsil ediyor. Bitkiler ve hayvanların ürettiği yaprak, meyve, dal, gövde, kök, deri, kabuk, tüy gibi atıklar kendiliğinden tekrar doğaya dönerken, insanın döngünün dışında yaptığı müdahalelerle ürettiği atıklar yaşam zincirine zarar veriyor.
Dilek AYMAN RODRIGUE

DOSYA
Kompostlama tesisinizi kendiniz yapın.
Doğaya dönüşümü, en basit ve bireysel çabalarla üstesinden en kolay gelinebilecek atıklar; idrar, dışkı ve besin atıkları. Kompost tuvaletler ve kompostlama, bu atıkların doğaya geri dönüşünü sağlamak amacıyla uygulanan en yaygın yöntemler yer alıyor. Kompostlama, hem yiyecek ve tuvalet atıklarının toprağın kalitesini ve besinlerin mineral değerlerini artıran gübreye dönüşmesini sağlıyor, hem de bizi çevreye ve insan sağlığına zarar veren çöplerden kurtarıyor.
Batur ŞEHİRLİOĞLU

DOSYA
Toprağın Gıdası:Organik atıklar
Doğal atıklar, verimlilik ve besin değeri açısından toprağın en önemli yaşamsal ihtiyaçları arasında yer alıyor. Hayvan ve insan dışkısından kemik ununa, ayçiçeği sapı külünden tütün tozuna, su yosunundan çay artığına kadar çoğunluğun "işe yaramaz çöp ve atık" olarak nitelendirdiği organik atıklar, gübre olarak kullanıldığında yiyeceklerimizin besin değerini artırıyor.
Yeşim EROYMAK ESKİCİ

HATIRA
Çöpe atılan kaybolmuyor!

BİREYSEL GELİŞİM
Bırakarak özgürleşin
Tarhan ONUR

SAĞLIK
Aromaterapi: Kokunun gücü
Aromaterapi, bitkisel özyağları kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanarak bedenin iyileşme gücünü ortaya çıkarıyor. Bu doğal terapi yöntemi, mesaj, buğu, kompres, ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor.
İpek ÇALDEMİR

BAKIŞ
Bardağı boşaltın

İZLENİM
Çok şey mi istiyorum?
Ben soluk almak istiyorum. Zehirli gazların, atıkların ve en az onlar kadar zararlı olan hırsların, egoların, açgözlülüğün ve sevgisizliğin kirletmediği, tertemiz bir soluk almak istiyorum. Dünya giderek kirleniyorsa, zararlı atıkların önü alınamıyorsa nedenini içimizde de arayalım istiyorum.
Tutku ÇETİN

TATLARIN ÖYKÜSÜ
Azı karar, çoğu zarar:
Dünyada yaklaşık yedi milyon kilometrekare tuz bulunuyor. Ama sadece kapladığı alanda, yemeklere verdiği tatla, sebze, et ve balıkların bozulmasını engelleyen koruyucu özelliğiyle değil, kutsal bir sembol olmasıyla da tarih sayfaları arasında yerini alıyor tuz. Antik yunan düşüncesine göre toprak, hava, su ve ateşin tümünü içerdiği için kutsal bir sembol. Birçok dinin şeytan çıkartma ayinlerinin de bir parçası. Bu kadarla kalmıyor;tuz, günümüzde bir çoğu sağlık alanında olmak üzeri 14 bin ayrı ürünün imalatında kullanılıyor.
Ulus ATAYURT

BESLENME
Mutfaktaki Çöp’ler
İyi bir mutfak bilgisi en çok sebzelerin dilini çözmekle başlar. Bunun içinde "dış"tan başlamak gerekir aş ayinine. Yani, kabukları, sapları "çöp" deyu atmayıp onlarıda dahil etmek gerekir yemek pişirme işine.
Ferda ERDİNÇ

BİTKİLER
Doğanın saygı değer tanıkları:
Anıt ağaçlar
Görkemli gövdeleri ve uzun ömürleriyle anıt ağaçlar, kökeni tarihsel çağlarnı çok öncesine kadar inebilen bir saygınlığa sahip. Koca çınarlar, yaşlı porsuklar, dev meşeler, semavi dinlerle tanışamamış ilkel klanlarda doğrudan totem kabul ediliyor. Eski kültürlerde devlet gücünün, kudret ve otoritesinin simgesi olarak değerlendirilen anıt ağaçlar, özellikle Ortadoğu uygarlığında zenginlik ve ihtişamın göstergesi sayılmış.
Prof.Dr. Ünsal ASAN