-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ayurveda Uzmanı Dr. Deepak Chopra;
Kategoriler: Yöntemler
Tarih: 07-Nisan-2004
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


AYURVEDA uzmanı, yazar Dr. Deepak Chopra, Kongresist’in 2-5 Mayıs 2002 tarihleri arasında düzenlediği "Yaşamda Başarı Yöntemleri Sempozyumu"na katılmak üzere İstanbul’daydı.

AYURVEDA uzmanı, yazar Dr. Deepak Chopra, Kongresist’in 2-5 Mayıs 2002 tarihleri arasında düzenlediği "Yaşamda Başarı Yöntemleri Sempozyumu"na katılmak üzere İstanbul’daydı.

Meditasyondan sigarayı bırakma yöntemlerine kadar çeşitli bireysel gelişim ve sağlık konularında sunumların yapıldığı sempozyumda ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, kendi adını taşıyan Bireysel Gelişim Merkezi’nin kurucusu olan Deepak Chopra , "21. Yüzyılda Liderlik" konulu bir konuşma yaptı.

Üç gün süren sempozyum için talep edilen 490 USD katılım ücreti ve 500 USD masa kiralama bedeli nedeniyle Buğday Dergisi olarak katılamadığımız sempozyumun basın toplantısının ardından Deepak Chopra ile Buğday okurları için bir söyleşi yaptık.

Basın toplantısında "Günümüz insanının ruhunu bulması, ruhuyla iletişime geçmesi gerektiğini ve bunun için yüzlerce yol olduğunu, herkesin istediğinde, arayarak bu yolu bulabileceğini," söyleyen Chopra, "Dinlerin ve guruların devrinin kapandığını, dünyanın içinde bulunduğu karmaşanın ancak akılcılığın, bilimin, ruhla birlikte algılanacağı bir sentezle son bulabileceğini," anlattı.

İnsanın doğada kendi türünü yok eden tek canlı olduğuna dikkat çeken Chopra, günümüzde halen kabile bilinciyle yapılan savaşların, bireylerin sevgiyi keşfetmesiyle sonlandırılabileceğini belirtti.

Toplantıda "Dünyanın Atatürk gibi liderlere ihtiyacı var," diyen Chopra sohbetimiz sırasında sorduğum sorulara "Ben pratikte dünyaya lider yetişmesine çalışıyorum", "İyi gıdalar almak lazım", "Bu konferanslar dışında Amerika’da okullarda da eğitim veriyorum," gibi  cevaplar verirken, iki gün sonra yazının başına oturduğumda Dr. Chopra’nın söylediklerinden, bende hiçbir şey kalmamıştı. Yalnızca "mistiklerin bilgileri ve bugünkü dünyanın kaosunu kullanan iyi bir tüccar" imajını ve söylediği doğru sözlerden bazılarını bu yazıda aktarmaya değer buluyorum.

Chopra, Buğday okurlarına bir mesajı olup olmadığı yolundaki sorumu, "Vizyon çok önemli, bireyler net hedefler belirlemeli," şeklinde yanıtladı. Belki günümüzün imaj dünyasındaki koşullanmalarım nedeniyle önyargılı davranmışımdır, fakat ben Dr. Deepak Chopra’nın yaptıklarına saygı duymakla birlikte, yabancı hayranlığımıza harcadığımız maddi manevi kaynaklarımızı, yerel kültürümüzü ve Anadolu’yu anlamaya, günlük yaşam pratiğinde, beslenmemizde, iletişimimizde, bilinçlenmeye harcarsak çok daha kısa yoldan sağlıklı toplum olabiliriz ve dünya ile iletişimimiz çok daha verimli hale gelir, diye düşünüyorum.

Dr. Chopra da sonuçta aynı mesajı veriyordu:

"Ruhunuzu bulun, onunla iletişime geçin…"

Victor Ananias

Haber No: 99