-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Doğa dostu bir alışveriş ve güvenilir gıda için ipuçları
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları
Tarih: 26-Ekim-2018
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu Üyesi Oya Ayman, Sade Dergisi’nin Ekim-Kasım sayısına verdiği röportajda güvenilir gıdaya erişimin yollarını, etiket okumanın püf noktalarını ve doğa dostu alışverişin ipuçlarını paylaştı…

Kullanıcılar, gıda ürünleri alırken ‘çevreci, duyarlı’ bir alışveriş için öncelikle neye dikkat etmeliler?

Sizin de dediğiniz gibi, öncelikle tüketici olmaktan vazgeçip kullanıcı olmaya ya da bilinçli bir tercih yaparak türetici olmaya karar vermek gerekiyor. Gerekiyor, diyorum çünkü bu şekilde tüketmeye devam edersek marketlerde, pazarlarda sentetik gübreler, sentetik ilaçlar, hormonlar, antibiyotikler, katkı maddeleriyle ”gıda”ymış gibi sunulan yiyeceklerden başka bir şey bulamayacağız.

Sözlük anlamında gıda ”yenilebilir, beslenmeye elverişli her türlü madde; yaşamak, varlığını sürdürmek için gerekli şey” olarak tanımlanıyor. Yiyeceklerimizin besleyici değeri ise topraktan aldığı besin maddelerinin zenginliğiyle doğru orantılı. Ancak günümüzde yabani otları, ürüne zarar veren böcek ve mantarları yok etmek için kullanılan ilaçlar, hayvanları beslemek için kullanılan genleriyle oynanmış mısır ve soyayla hazırlanmış yemler, tat, dayanıklılık, görüntü vs için kullanılan katkı maddeleri, rafinasyon, yüksek ısı ve basınç gibi işlemler yiyecekleri doğal yapılarından uzaklaştırıyor.

Röportajın tamamını buraya tıklayarak Buğday Blog'dan okuyabilirsiniz...

Haber No: 8041