-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Zarar vermeden karıncaları nasıl uzaklaştırabiliriz?
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları, Biyolojik Çeşitlilik
Tarih: 29-Haziran-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Karıncaları öldürmeden, zehirlemeden, doğal yollarla evimizden uzaklaştırmanın birçok yolu var.

Karıncalar evimizi ziyarete geldiyse ve onlardan rahatsız oluyorsak; onları öldürecek, zehirleyecek yöntemler, ilaçlar kullanmak yerine doğal yollarla karıncaları uzaklaştırmak mümkün.

Öncelikle karıncaları izleyip yollarını, giriş çıkış noktalarını belirlemeliyiz.

Karıncaları uzak tutma yöntemlerinden biri bariyer kullanmak. Karıncalar, önlerine çıkan bazı maddeleri algıladıklarında yollarını değiştirip, geri dönerler. Örneğin tebeşirle çektiğimiz bir çizgiyi karınca aşmayacaktır. Tebeşir dışında bariyer olarak zerdeçal, tarçın, salatalık kabuğu, karbonat, tuz, beyaz sirkeli su, kırmızı ya da karabiber de kullanabiliriz. Karıncaların evinize girdiği noktalara bu bariyerler uygulanabilir. Ya da macun, sakız, formika tutkalı ile karıştırılmış talaş kullanarak karıncaların girdikleri delikleri tıkayabiliriz.

Karıncaların koku duyuları çok hassastır ve bazı kokular onları çok rahatsız eder. Bu malzemelerle hazırlayacağımız spreyleri onların kullandıkları yollara sıkarsak, karıncalar uzaklaşır: Nane yaprağı, lavanta yağı, karanfil, defne yağrağı, sarımsak, limon suyu, kahve telvesi, sirke.

Karıncaları evimize çeken mutlaka onların ilgisini çeken kokulardır. Meyve suyu lekeleri, ekmek kırıntıları vb. Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra evimizi, en azından bir süre, daha sık temizlemeliyiz.

Unutmayalım; bazı kaynaklarda önerilen bebek pudrası ve mısır unu karıncaları öldürür. Onlara zarar vermemek için bebek pudrası ve mısır unu kullanmamalıyız.

 

Haber No: 8013