-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
"Ekolojik yaşam için mücadele etmek gerek!"
Kategoriler: Ben ne yapabilirim
Tarih: 05-Mayıs-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday gönüllüsü Aslıhan Turan anlatıyor:

"Üniversite öğrencisiyim; İTÜ Peyzaj Mimarlığı bölümünde 3. sınıfta okuyorum. 1 yıl önce Buğday Derneği'ne gönüllü oldum ve ilk kez bugün Naturel Festivali'nde sizinle birlikte çalışıyorum.

Buğday'ı üniversitemizde geçtiğimiz yıl yapılan Tohumlar Kampüse projesiyle tanıdım. Şehir içinde bu şekilde yerli tohum üretimine destek olunması çok ilgimi çekti. Kentte yaşayarak da bir şeyler yapılabileceğini fark ettim. Babam Sakarya'da tarımla ilgileniyor; ceviz ve mısır yetiştiriyor. Hibrit tohumlar yüzünden her yıl mısır tohumlarını yeniden almak zorunda kalıyor. Böyle bir sıkıntıyı bildiğim için, yerli tohumu destekleyen bir çalışmaya kendimi çok yakın hissettim ve Buğday'ı, çalışmalarını takip etmeye başladım.

En çok ilgimi çeken ve desteklediğim çalışmalarınızdan biri de TaTuTa projesi. Ekolojik üretimi ve hayvancılığı destekleyen böyle bir projeyi gerçekten çok faydalı buluyorum ve ilk fırsatta ekolojik çiftliklere giderek TaTuTa'yı tecrübe etmek istiyorum. Sakarya'daki evimizin bahçesinde yetiştirdiğimiz ürünlerin hasadına yardım ediyordum ve bu beni çok rahatlatan bir uğraştı. Bu deneyimi farklı yerlerde tekrar yaşamak istiyorum. Hatta okulumdaki stajımı da toprakla ilgilenmeyi çok sevdiğim için bir fidanlıkta ya da çiftlikte yapmak istiyorum. Mezun olduğumda da hayatımın bir yerinde üretimle bağ kurmayı çok istiyorum.

Buğday'da gönüllülük çalışmasına katılmadan önce derneği sosyal medyadan takip ediyordum. Fakat gönüllülük çalışmasıyla birlikte dernek çalışanlarıyla yaptığım konuşmalarla dernek hakkında daha derinlemesine bilgi sahip oldum ve bu tarz çalışmalara aslında ne kadar kolay katılabileceğimi, bu çalışmaların ne kadar keyifli geçebileceğini öğrendim. Derneğin yürüttüğü oldukça fazla proje var. Bugün ilk kez katıldığım bu gönüllülük çalışmasıyla da Buğday'ın çalışmalarını uzaktan takip eden bir takipçi olmanın önüne geçmiş oldum diyebilirim. Buğday'ın ilerdeki gönüllülük çalışmalarına ve yürüttüğü projelere dahil olmayı çok isterim. Ekolojik yaşam alanında aktif çalışanların ya da gönüllülerin artması gerektiğine inanıyorum. Ekolojik yaşam için mücadele etmek gerek."

 

Siz de Buğday gönüllüsü olmak istiyorsanız buradan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Haber No: 7995