-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Arılar yoksa kıtlık var!
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 16-Nisan-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin Niğde, Mersin ve Tokat'taki meyve bahçelerine yerleştirdiği arı kolonileri verimliliği yüzde 50 artırdı.

Sayıları dünya genelinde azalmakta olan arılar hem bitki popülasyonlarının devamlılığını sağlıyor, hem de meyvelerin verimliliğini artırıyor. Meyve türleri ağırlıkta olmak üzere dünya bitkilerinin yüzde 80’inin polenini arılar dağıtıyor. Yani biyo-çeşitliliğin devamında arıların çok önemli bir rolü var. Arı nüfusundaki kayıp, nitelikli ve besin değeri yüksek gıda üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit ediyor.

Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin Hero Baby ile ortak yürüttüğü "Bahçede Arı Var" projesi, meyve bahçelerine kurulan bal arısı kolonilerinin meyvelerin verimliliğini artırdığını gösteriyor. Niğde, Mersin ve Tokat’taki meyve çiftliklerinde yapılan pilot çalışma sonucunda, elma ve şeftalilerde ağaçların meyve tutumunun yüzde 89, toplam veriminin ise yüzde 50 arttığı tespit edildi. Meyvelerin kabukları daha parlak hale geldi, antioksidan kapasitesi ve iriliği arttı. (Kaynak: Cumhuriyet)

Buğday Derneği'nin yürüttüğü "Arıları Yaşatalım" (Live and Let Bee) projesi sayıları korkutucu hızla azalan arılara destek olmak için Türkiye'de doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerinin yaygınlaşmasını hedefliyor.

Arıları Yaşatalım projesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz: 

Haber No: 7987