-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bisikletli Kadınlar dünyayı kurtarmak için pedallıyor!
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları, Ben ne yapabilirim
Tarih: 08-Nisan-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


2015'ten beri faaliyet gösteren Bisikletli Kadın İnisiyatifi, İstanbul'da bisiklet kullanımını kadınlar arasında yaygınlaştırmak için çaba gösteriyor. İnisiyatifin kurucu üyeleri Seçil Öznur Yakan, Zeynep Araboğlu, Gizem Kendik, Melike Cengiz, Özlem Alkan, Şule Serter ve Ayşın Şahlıoğlu ile kadınların bisiklet kullanımını yaygınlaştırma konusundaki önemini ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi'nin amaçlarını konuştuk.

Birkaç ay önce Slavoj Zizek bir röportajında geri dönüşüm, organik gıda, bisiklet gibi uygulamaları yaygınlaştırmanın dünyayı kurtarmayacağını, bunun sadece vicdan rahatlatmak olduğunu söylemişti. Diğer konuları şimdilik bir kenara bırakalım ama bisiklet konusunda şunları hatırlatmakta fayda var:

  • Bir arabanın park ettiği alana, 8 bisiklet sığabilir.
  • Bisiklet kullanımının artması, otoyol ihtiyacını ve yeşil alan, doğal yaşam tahribatını azaltır. Daha az otopark, daha çok park ve açık alan demektir.
  • Bir arabanın km başına karbon salımı 150 gr iken, bisiklette bu miktar en fazla 20'dir.
  • Bir bisiklet yolunun yapım maliyeti, normal bir karayolu maliyetinin yüzde 10’una, otoyol maliyetinin ise yüzde 2’sine denk gelir.
  • Üstelik arabaların üretimi aşamasında harcanan enerji ve karbon maliyeti de bir hayli fazla.
  • Bisiklet neredeyse hiç gürültü yapmaz ve şehrin ses kirliliğini azaltır.

Yani bisiklet kullanarak dünyanın kurtulmasına yardım edebiliriz, bunu yaparken vicdanımızın rahat olması ise sonucu değiştirmiyor... İstanbul'da böyle düşünen kadınlar bir araya gelerek Bisikletli Kadın İnisiyatifi'ni kurdu ve kadınlar arasında bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çaba gösteriyorlar. 

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasında kadınların rolü ve önemi nedir?

Kadınlar bisiklete bindiklerinde sadece kendileri hareket edip, kendi aralarında sosyalleşip kendi hayatlarını değiştirmiyor. Aynı zamanda çevrelerini, arkadaşlarını, eşlerini, çocuklarını, komşularını da harekete geçiriyor. Başka kadınlara, erkeklere, çocuklara rol model oluyor ve aslında kadınlar değişime öncülük ediyor. Böylece kadınların çarpan etkisi dalga dalga yayılıyor.

Bisikletli Kadın İnisiyatifi nasıl oluştu, biraz bahseder misiniz?

Bizler, gündelik hayatımızda bisiklet kullanan, bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlarız. Fakat sayımız az. Diğer taraftan bizim gibi bisiklet kullanmak isteyen pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Sadece biraz desteklenmeye, mümkün olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Biz de bu düşünceyle yola çıktık ve Aktif Yaşam Derneği’nin desteğiyle bir araya gelerek Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurduk. Kurulduğumuz 2015 yılından beri sayımız her geçen gün artıyor.

Bisiklet kullanımı genel olarak düşük olsa da, bu oran içinde bile erkeklerin üstünlüğü söz konusu. Bu durum kadınların bisiklete yönelmesini engelliyor mu?

Evet. Rakamlar da aslında bunu gösteriyor. Aktif Yaşam Derneği’nin 2015 yılında yaptığı Bisiklet Algı ve Araştırması’na göre toplumun %17’si bisiklet sürüyor. Bisiklet kullanan kadınların oranı ise %5. Türkiye’de bisiklet dünyası, bisikletin popülerleşmeye başladığı zamanlardan beri erkekler tarafından domine ediliyor. Bisiklet grupları, bisiklet yarışları hepsi erkeklere hitap ediyor. Birçok kadın kendini likralı spor kıyafetleri, yarış kaskları ve uzun turlar içerisinde hayal edemiyor. Böyle olunca bisiklet dünyasından uzaklaşıyor. Bisiklet dünyasının bu erkek fotoğrafının değişmesi için kadınların daha rahat giriş yapabileceği, daha kapsayıcı ortamlara ihtiyaç var. İşte biz de bu ihtiyaca karşılık vermek, bisiklet dünyasına çeşitlilik getirmek için kadınların gündelik hayatta bisiklet kullanımının yaygınlaşması için etkinlikler düzenliyoruz.

Kadınların dayanışması bisiklet kullanımının yaygınlaşmasında neden önemli?

Çünkü ancak kadınlar bisiklet sürerse bisikletin hayatın içine girebileceğini ve normalleşeceğini düşünüyoruz. Bunun için de kadınların birbirine cesaret vermesi, “yapamazsın” diyenlere inat “sen yaparsın” demesi çok önemli. Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nde bir araya gelip birbirimizin hikayelerini dinlediğimizde aslında ne kadar benzer hikayeler olduğunu görüyoruz. Hepimizin biraz desteğe ve motivasyona ihtiyacı var. Biz de bisikletli kadın İnisiyatifi’nde birbirimize yol gösteriyor, cesaret veriyor ve birbirimizden aldığımız güçle kadınlara özel bir dayanışma ortamı yaratıyoruz.

Ne gibi aktiviteler yapıyorsunuz?

Bisikletli Kadın İnisiyatifi hem bisikletli kadınlara hem de bisiklet öğrenmek isteyen kadınlara hitap eden bir topluluk. Bunun için bisiklet öğrenmek isteyen ama bugüne kadar hiç cesaret edemeyen veya zaman bulamayan kadınlar için bisiklet eğitimleri veriyoruz. Yolda başıma bir şey gelirse diye kendini güvende hissetmeyen bu yüzden yola çıkmaya cesaret edemeyen kadınlara bisiklet tamir atölyeleri düzenliyoruz. İşine, okuluna bisikletle gitmek isteyen ama yol arkadaşı bulamayan, trafiğe çıkmaya çekinen kadınlar için iş çıkışı trafikte sürüş etkinlikleri düzenliyoruz. Aynı zamanda her sene etkinliklerimizi bir araya geldiğimiz kadınlarla onların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmeye ve çeşitlendirmeye çalışıyoruz.

Şu ana kadar yapmış olduğunuz etkinliklere gösterilen ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

2015 yılında kurulduğumuz günden bu güne 5600 kadına ulaştık. İstanbul merkezli bir grup olmamıza rağmen ulaştığımız kadınlar sadece İstanbul’la sınırlı kalmadı. Çorum’dan Denizli’ye kadar birçok bisikletli kadınla haberleşiyor ve birbirimize destek oluyoruz. İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz sürüş ve eğitim etkinliklerimize ise ilgi çok iyi. İstanbul’da 5 milyon kadın var. Biz belki bu kadınların hepsine ulaşamayacağız ancak İstanbul’da bir kadın bisiklete binmek isterse ve ne yapacağını bilemezse, bir desteğe ihtiyaç duyarsa bize kolaylıkla ulaşabileceğini bilsin istiyoruz.

İstanbul'un daha çok hangi semtlerinden katılım gerçekleşiyor? Siz etkinlik için hangi semtleri tercih ediyorsunuz?

Bisiklet park yerleri, bisiklet yolları gibi altyapı olanakları tabii ki bisikletli yaşamın yaygınlaşması için etkili, bu nedenle Kadıköy-Bostancı hattı gibi sahil şeritleri bisiklet katılımının en çok olduğu alanlardan. Biz genellikle sürüş rotalarımızı vapur-motor veya metro gibi toplu taşıma ağlarını rahat kullanabileceğimiz noktalardan seçmeye çalışıyoruz. Böyle olunca Avrupa veya Anadolu yakasındaki katılımcılar hem rahat gelebiliyor hem de sürüş sonrası evlerine rahat dönebiliyor. Bu nedenle Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar bizim sık kullandığımız noktalar.

İstanbul'da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yerel yönetimlerden neler bekliyorsunuz?

Hem halk sağlığı, hem çevre hem de ulaşım düzenlemeleri için bisiklet artık sürdürülebilir şehirlerin vazgeçilmezi. Hal böyle olunca yerel yönetimler de bisikletli yaşama daha ciddi bakmaya başlıyor. Yerel yönetimlerin bugüne kadarki bisiklet desteği genellikle altyapı düzenlemeleri şeklinde gerçekleşti. Bisiklet yolları, bisiklet park yerleri, hediye bisikletler vb. Aslında bisikletin normalleşmesi, hayatın içine girmesi için altyapı olanakları yeterli değil. Yerel yönetimlerin bisikletli yaşamı etkinlikler, toplulukları da içeren sosyal programlarla desteklenmesi çok önemli.

Kadınların bisiklet kullanırken en çok karşılaştıkları problemler nelerdir? Sizin bu problemlere ilişkin çözüm önerileriniz var mı?

Bir araya geldiğimiz ve bisiklet hakkında sohbet ettiğimiz kadınların çoğu trafikte başlarına bir şey gelmesinden korkuyor. Bu aslında sadece kadınlara yönelik bir kaygı değil İstanbul’da trafiğe çıkan tüm bisikletlilerin paylaştığı bir kaygı. Bunun haricinde kadınlar, yaşlarının bisiklet kullanmaları önünde bir engel olduğunu düşünüyor. Birçoğu da aslında bisikletli bir yaşamın İstanbul’da pek mümkün olmadığını düşünüyor. Biz de Bisikletli Kadın İnisiyatifi olarak aslında bisikletli bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Bunun için trafiğe çıkmaya çekinen kadınlar için trafikte sürüş eğitimleri düzenliyoruz. “Yolda başıma bir şey gelirse, bisikletim bozulursa ne yaparım” diyen kadınlar için bisiklet tamir atölyeleri düzenliyoruz. Birbirimize kendi tecrübelerimizi anlatıyor, birbirimizden öğreniyor ve sorunlarımıza birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz.

Bisikletli Kadınlar, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmanın dışında neleri önemsiyor? Kadınların dayanışması, sürdürülebilir bir yaşam için daha farklı bir yola da yönelir mi?

Bisikletli Kadın İnisiyatifi’nde gündelik hayatında bisiklet kullanan daha fazla kadın görmek için bazen işe giderken, bazen çocuğumuzu okula bırakırken bisiklet süren kadınlar olarak bir araya geldik. Oluşturduğumuz bu dayanışma umuyoruz ki bizi daha fazla kadını bir araya getirir ve daha sağlıklı, daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir bir şehirde birlikte pedallarız.

Bisikletli Kadınlar'dan çağrı:

"Bisiklet sürmeyi hep istemiş ama hiç cesaret edememiş veya öğrenmeye hiç zaman bulamamış, “bisikletim var-sürmeyi de biliyorum ama tek başıma trafiğe çıkmaya korkuyorum”, “keşke birlikte pedallayacak arkadaşlarım olsa” diyen tüm kadınları Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ne bekliyoruz."

 

Röportaj: Turgay Özçelik

Haber No: 7984