-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Güzel şeyler de oluyor: Muratpaşa Belediyesi'nden Çevreci Komşu Kart
Kategoriler: Geri Kazanım
Tarih: 24-Mart-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Antalya Muratpaşa Belediyesi'nin başlatmış olduğu Çevreci Komşu Kart uygulaması, evlerdeki ambalaj atıklarının geri dönüşümünü teşvik ederek sürdürülebilir çevre ve dünya hedefine güçlü bir destek sağlıyor.

Buğday Derneği'nin gerçekleştirdiği Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor projesinin katılımcı belediyelerinden biri olan ve 12 Ocak'ta düzenlediğimiz Uluslararası Kompost Konferansı'na da katılan Muratpaşa Belediyesi, atıkların değerlendirilmesi konusunda önemli bir adım attı. Muratpaşalıları evlerindeki ambalaj atıklarını geri dönüşüme vermeleri için teşvik etmeyi amaçlayan Çevreci Komşu Kart, atık karşılığı kartlara yüklenen puanlarla kart sahiplerinin alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.

Ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle ormanlık alanlar korunuyor, elektrik tasarrufu sağlanıyor, daha fazla karbondioksitin havaya salınmasının önüne geçiliyor ve doğanın bizlere sunduğu kaynaklar daha az tüketiliyor. Üstelik ambalaj atıklarının doğada yol açtığı kirlilik ve tahribatın da önüne geçilmiş oluyor.

Çevreci Komşu Kart nedir, nasıl çalışır?

Evlerde tüketimden kaynaklı ortaya çıkan ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve sürdürülebilir bir atık yönetimi uygulamayı amaçlan Çevreci Komşu Kart projesinde ambalaj atıklarını kağıt, plastik, cam ve metal gibi niteliklerine göre ayırıp biriktiriyor. Biriktirilen atıklar her mahalleye belirlenen gün ve saatte gelen belediye görevlilerine teslim ediliyor. Ambalaj atıkların türüne göre tartarak kabul eden görevliler, teslim aldıkları atıkların puan karşılığını Çevreci Komşu Kart’ta POS cihazıyla yüklüyor. Yüklenen puanlar www.cevrecikomsukart.com web sitesinden de takip edilebiliyor.

Kartlara yüklenen puanlarla mahallerde anlaşmalı, her biri Antalya markası olan 15 marketten ekmek, süt, gazete, yumurta, deterjan gibi temel ihtiyaç maddeleriyle çocuklar için oyuncak, çikolata, kırtasiye benzeri temel ihtiyaçlar alınabiliyor. Çevreci Komşu Kart’ta bulunan puanlarla tütün, tütün mamulleri ve alkollü içecek alışverişi yapılamıyor. Aynı zamanda komşu puanlarla anlaşmalı bir sinema salonundan bilet alınabilirken puanlar Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı ‘Sosyal Yardım Fonu’ aracılığıyla üniversite öğrencileri için sağlanan eğitim bursu için de kullanılabiliyor.

Çevreci Komşu Kart kadınların adına çıkartılıyor

Muratpaşa Belediye Başkan Ümit Uysal, projenin 11 ay önce Memurevleri Mahallesi’nde pilot uygulama olarak başladığını söyledi. Yaklaşık, 160 bin hanede 487 bine yakın nüfusa sahip Muratpaşa’da, 60 bin 31 evde Çevreci Komşu Kart hakkında yüz yüze bilgilendirme yapıldığını ve hanelerdeki kadın sakinler adına hazırlanan kartların teslim edildiğini belirten Başkan Uysal, kısa sürede 8 bin 103 kullanıcının aktif olarak projeye dahil olduğunu belirtti. Başkan Uysal, gün geçtikçe büyüyen projeyle 11 ay içinde 624 bin 216 kilogram yerinde ayrıştırılmış ambalaj atığı topladıklarını ve Çevreci Komşu Kartlara 157 bin 210 TL’lik puan yüklediklerini kaydetti.

Muratpaşa Belediyesi'nin örnek olduğu bu proje şayet Türkiye genelinde uygulanırsa, 1 yılda tahmini olarak 5.602.144 ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırılabilir.

Peki ya biyolojik atıklar?

Muratpaşa Belediyesi'nin bu öncü uygulamasının yayılmasını dilerken, biyolojik atıkların değerlendirilmesinin önemini de tekrar hatırlatmak istiyoruz. 'Evlerden çöp olarak çıkan biyolojik atıklar (mutfak artıkları, kâğıt, karton gibi 'doğal' malzemeler), parklar, bahçeler, tarlalar ve seralardan çıkan bitkisel artıklar ve hayvancılık kaynaklı atık gübre, herhangi bir işlemden geçirilmediği ve özellikle belirli noktalarda (çöplüklerde) biriktiği zaman, su ve toprak kaynaklarını kirletir, karbondioksit ve metan gibi güçlü sera gazı salınımına neden olurlar. Kısacası, kompost gibi faydalı bir ürüne dönüşebilecekken, bertaraf etmesi büyük zorluklar ve maliyetlerle gerçekleşen bir atık halini alırlar.

Biyolojik atıkları değerlendirmenin en iyi ve uygulanabilir yolu kompost. Kompost ve yerel yönetimlere kompost hakkında bilgi aktarımı sağlamak için gerçekleştirdiğimiz Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor projesi ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

Haber No: 7974