-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Gıdayı nasıl saklayalım?
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Gıda Güvenliği, Yaşam ve Kültür, Bireysel Gelişim, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Koruyucu Sağlık, Beslenme Biçimleri
Tarih: 04-Ocak-2017
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Dünyada üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyorsa, bunda her gün gıda tüketenler olarak hepimizin sorumluluk payı var demektir. Peki Ne Yapmalı… Mümkün olduğu kadar az ve sık alışveriş yapmalı ve gıdayı en iyi şekilde saklayarak bozulmasını ve besin değerini kaybetmesini önlemeli.

 

Gıdayı nasıl saklayalım?
1.Bazı meyve ve sebzeler etilen denen bir gaz üretir. Bu kokusuz ve zararsız bir gazdır ancak diğer gıdaların yumuşamasına, erken bozulmasına yol açar. Etilen üreten gıdalarla etilenden etkilenen gıdaları ayrı saklamak gerekir. Etilen üreten gıdalar şunlardır: Kayısı, avokado, muz, kavun, kivi, nektarin, şeftali, armut, erik ve domates. Etilenden etkilenen gıdalarsa şunlar: Elma, brokoli, havuç, hıyar, patlıcan, yeşil yapraklı sebzeler ve karpuz.

2.Buzdolabında saklamayın: Patates, soğan ve domatesi buzdolabı yerine serin bir yerde ancak birbirlerinden ayrı tutun. Olgunlaşmamış meyve ve sebzeleri buzdolabına koymayın, olgunlaşana kadar tezgâhın üzerine, olgunlaştığında buzdolabına koyun.

3.Çilek, frambuaz gibi meyveleri yıkayarak saklamayın.

4.Turunçgiller serin, kuru bir yerde bir hafta saklanabilir. Ancak daha uzun süre dayanmalarını istiyorsanız bir file veya hava alan çanta içerisinde buzdolabında saklayın.

5.Nem çürümeye sebep olduğundan tüm sebzelerin kuru olmasına dikkat edin.

6.Yeşillikleri, altına kağıt mendil koyduğunuz cam kapta saklayın.

7.Buzdolabınızdaki bir gıda bozulmaya başladığında hemen çıkartıp komposta atın yoksa diğer gıdanın çürümesini hızlandırır.

8.Buzdolabınızın içini sık sık temizleyin.

9.Buzluğa koyduğunuz etlerin dış kısmının kararıp sertleşmesini önlemek için sıkıca paketleyin.

10.Yemeklerinizi önceden plânlamaya çalışın. (Demesi kolay, biliyoruz. Mümkün olduğu kadar)

Haber No: 7953