-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Aynı Köye 6. Kömür Santrali!
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları, Doğa Dostu Yerleşimler, Temiz Enerji, Koruyucu Sağlık, Doğa, Doğa Koruma
Tarih: 13-Mart-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Adana Çevre Platformu bir açıklama yayınlayarak, Adana'nın Yumurtalık sahillerine kurulması planlanan 12 kömür santraline dikkat çekti. Sözkonusu 12 santralin 6'sı, Sugözü Köyü'nde bulunuyor. Bunlardan biri halen çalışıyor, ikisinin ÇED raporu bakanlık tarafından kabul edildi, üçünün ÇED süreci ise devam ediyor.

"Bilinen bir gerçek var: Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini enerji tüketimine bakarak ölçme devri artık çok gerilerde kaldı. OECD ve Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, tüm gelişmiş ekonomilerin enerji tüketimleri artmıyor, aksine yıllık tüketimleri neredeyse sabit. Biz ise, gelişmişliği aşırı israf sanan bir yönetimin esiri durumundayız."

Adana Çevre Platformu, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak, Çukurova'ya yapılması planlanan kömür santrallerinin yaratacağı tahribata dikkat çekti. Yapılan açıklamada, santrallerin hepsinin ithal kömür ile çalışacağı ve soğutma suyunu denizden alacakları belirtilerek, doğanın geri dönülmez biçimde kirletilmesine tepki gösterildi.

Yumurtalık sahillerine kurulması planlanan 12 kömür santralinin 6'sı Sugözü Köyü'nde bulunuyor. Bunlardan biri halen çalışıyor, ikisinin ÇED raporu bakanlık tarafından kabul edildi, üçünün ÇED süreci ise devam ediyor. Şimdilik son yatırımcı olarak bilinen Ayas Enerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin kuracağı Misis Termik Santrali'nin ÇED raporu halka açıklanma toplantısı 5 Mart 2015 tarihinde Sugözü Köyü'nde yapıldı. Adana Çevre Platformu da toplantıya katılıp, itirazlarını belirtti.

 

Haber No: 7761