-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
ÇAYEK'le Tanışalım!
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Doğa Dostu Yerleşimler, Koruyucu Sağlık ve Beslenme, Doğa
Tarih: 20-Ocak-2015
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çanakkale Ekolojik Yaşam İnisiyatifi ÇAYEK, gıdamızın kaynağıyla yeniden bağ kurmak, doğayla barışık yaşamlar kurgulamak ve ekolojik prensipleri yaşamın her alanına uyarlamak için buluşmuş bir grup Çanakkale’li...Çanakkale’de doğa dostu gıda üreticileri ve sağlıklı gıda talep eden şehirli alıcıları buluşturuyorlar.

 

Kasım 2012’den beri bir araya geliyor, birbirimizden öğreniyor, dayanışma ortamı yaratıyor, eğitimler düzenliyoruz. ÇAYEK kuruldu çünkü, kentlerde giderek daha fazla doğadan uzaklaşıyoruz. Dünyanın neresinde, hangi koşullarda, kim tarafından üretildiğini bilmediğimiz gıdaların, genetiği ile oynanmış tohumların, doğaya zarar vererek ilaçlanmış sebze ve meyvelerin sağlığımıza zararlı ve sürdürülemez olduğunu düşünüyoruz. Çileğin ağaçta yetiştiğini, domatesin ketçap olduğunu zanneden çocuklar gördüğümüzde dehşete kapılıyor, kent yaşamının ve endüstriyel üretim şeklinin bu çok uzak zannedilen geleceğe bizleri taşıdığını görüyor ve birşeyler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bu gidişatı durdurabilmek için gıdanın en az mesafeyi kat etmesi, yerel tohumların korunması, ekolojik prensiplere göre üretim yapan bilinçli küçük çiftçileri kentli tüketicilerin desteklemesi, tüketicinin de üretimin bir parçası olmasına fırsat veren bir sisteme inanıyoruz. Gıdanın doğrudan üreticiden alıcıya ulaşmasının karşılıklı güven ve anlayışı besleyeceğini, toplumsal bağları güçlendireceğini, yalnızlaşan üreticilere cesaret vereceğini ve endişeli tüketicilere de çözüm olacağını düşünüyoruz. Hayalini kurduğumuz değişimin kendi yaşamlarımızdan başlaması gerektiğine inanıyoruz. Kaz Dağları’nın gerçek değerinin altın madeninde olmadığını, doğa ile uyumlu tarımsal üretimin asıl hazinemiz olduğunu biliyoruz. Bu hazineyi koruyabilmek için de ekolojik üretim yapan çiftçilerimizi tanımak ve desteklemek gerektiğini düşünüyoruz. Kaz Dağları’nda yaşanan doğa tahribatına karşı köylüleri güçlendirmek, kentlileri konunun sahibi yapmak, farkındalığı arttırmak için çalışmamız gerektiğini biliyoruz.

Sağlıklı kalmak, doğanın bir parçası olduğumuzu unutmamak, parçası olduğumuz doğayı korumak ve gözetmek istiyoruz.

ÇAYEK neler yapıyor?

*Üreticilerle tüketicilerin bir araya geldiği toplantılar düzenliyor.

*Üretici çiftliklerine geziler düzenliyor.

*Sağlıklı gıda üzerine sohbetler yapıyor.

*Doğayla uyumlu yaşamın temellerini atmaya yönelik eğitimler düzenliyor.

*Doğaya saygılı olmayan kişi ve kurumlarla mücadele ediyor, çevre konusunda çalışan diğer oluşumlarla birlikte hareket ediyor.

*Dünyadan ve ülkeden benzer çalışmalar yapan gruplarla iletişim kuruyor, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyor.

ÇAYEK’e nasıl katılırsınız?

*İnisiyatifin Facebook sayfasına buradan, web sitesine buradan bakabilirsiniz. ÇAYEK'in mail grubuna da buradan dahil olabilirsiniz.

Elif Balçık

* Bu yazı daha önce Buğday Ekolojik Yaşam Rehberi'nin 18. sayısında BÜYÜTEÇ köşesinde yayınlanmıştır.

Haber No: 7717