-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Nehirden Denize, Su Özgür Olacak
Kategoriler: Yaşam ve Kültür, Dünyadan, Ben ne yapabilirim, Temiz Enerji, Doğa Koruma
Tarih: 09-Aralık-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İrlanda’da su hakkı için başlatılan Right2Water kampanyası aktivisti ve bu kampanyanın en önemli bileşenlerinden olan “İrlanda - Kâr Değil İnsan Koalisyonu”ndan Memet Uludağ 13 Aralık’ta, yaşadıkları mücadele deneyimini aktarmak için İstanbul’da olacak.

Şirketlerin kârları için, devletlerin cari açıkları ya da enerji güvenlikleri için verecek tek bir damla suyumuz yok diyen milyonlarca insan, dünyanın dört bir yanında mücadele ediyor. İrlanda’da sendikalardan, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarından yerel örgütlenmelere kadar çok geniş bir çevrenin sürdürdüğü Right2Water kampanyası aktivisti ve bu kampanyanın en önemli bileşenlerinden olan “İrlanda - Kâr Değil İnsan Koalisyonu”ndan Memet Uludağ 13 Aralık’ta, yaşadıkları mücadele deneyimini aktarmak için İstanbul’da olacak.

İrlanda’da aylarca süren örgütlenme çalışmasının ardından ‘su hakkı’ için ilk ulusal büyük gösteri 11 Ekim’de Dublin’de yapıldı. 15-20 bin kişinin katılması beklenen gösteriye 100 bin kişi katıldı. Eylemden çıkan karar, 1 Kasım’da İrlanda’nın genelinde hayatı durduracak yerel eylemlerin yapılmasıydı: 1 Kasım’da yaklaşık 100 şehir ve kasabada eylemler oldu ve 150 binden fazla insan “su hakkı” için İrlanda’da hayatı durdurdu. 
İrlandalılar su kayıt formu doldurmuyor, su faturası ödemiyor, su saati takılmasına izin vermiyor. Hükümet suyu ücretlendirmeyi durduruncaya kadar yerel ve ülke genelinde eylemlere devam diyor.

Bu mücadeleyi Memet Uludağ'dan dinlemek isteyenler için toplantı, 13 Aralık'ta...

Yer: Cezayir Restaurant- Galatasaray/ Beyoğlu

Tarih: 13 Aralık Cumartesi saat 14.30- 16.30 arası

Su Hakkı Kampanyası'nın düzenlediği toplantıya katılmak için;

bilgi@suhakki.org

Söyleşinin Facebook etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber No: 7638