-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Sapanca Kuruyor
Kategoriler: Kullanım Alışkanlıkları, Ekolojik Mimari, Temiz Enerji, İklim Değişikliği, Doğa, Doğa Koruma
Tarih: 21-Kasım-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


17-23 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası 2014 yılı temasını “Su ve Kuraklık” olarak belirleyen TEMA Vakfı, Sapanca Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin sonucu Sapanca gölünün günden güne "öldüğünü" gösteriyor.

Su varlıklarının sürdürülebilir olmayan kullanımı ve iklim değişikliği gibi insan faaliyetinden kaynaklı etkiler hem kuraklığın sıklığını ve şiddetini artırıyor, hem de yağış rejimlerini değiştirerek ani yağışların artmasına neden oluyor. Kuraklık nedeniyle bozulan toprak, erozyona karşı daha hassas hale geliyor.

Erozyonla Mücadele Haftası’nın 2014 yılı temasını “Su ve Kuraklık” olarak belirleyen TEMA Vakfı, Sapanca Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğretim üyesi ve TEMA Vakfı Sakarya İl Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, Sapanca Gölü'nü besleyen 15 derenin 10'unun kuruduğunu söyleyerek, gölün kritik seviyeye geldiği uyarısında bulundu.

Gümrükçüoğlu bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Şimdi kuraklığın etkileri daha uzun sürüyor. Nüfus arttı. Dereleri su fabrikaları işgal etmiş durumda. Sanayinin ihtiyacı arttı. Göl kendini yenileyemiyor. Balık ve bitki çeşitliliği azaldı. Gelen su azaldı, çekilen su arttı. Bu Sapanca Gölü için ‘sonun başlangıcı, ben yaşlanıyorum, ölüyorum’ demek...”

Haber No: 7608