-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bayramiç Nohutu Torino'ya Gidiyor
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Tohum, Yaşam ve Kültür, Kültür, Gelenekler ve Yerellik, Dünyadan, Eğitim, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 21-Ekim-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Bayramiç Yeniköy’de çiftçilik yapan Mustafa Alper Ülgen 23-27 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek olan Terra Madre etkinliklerine gidiyor.

 

 

 

23-27 Ekim tarihlerinde yapılacak olan Uluslararası Terra Madre ve Salone del Gusto etkinliği, bir kez daha bir arada, bütün dünyadan gıda topluluklarını, üreticileri,Slow Food presidiaları, şefleri, Tadım Atölyelerini ve eğitsel aktivitelerini tek bir çatı altında topluyor.Torino’da;  Bayramiç Susamı, tahini, helvası, Sarı Buğday, Sarı Buğday Unu, Sarı Buğday Bulguru, Saz Çavdarı, Saz Çavdarı Unu ve Bayramiç Nohutu Slow Food'un Ark Of Taste (Nuh’un Ambarı)  salonunda sergilenecek ve tüm dünyadan katılımcıların ilgisine  sunulacak.

Neden mi? 

Çünkü yerel tohumların, geleneksel üretimlerin yaşaması ancak o tohumları kullanan  köylülerin çabası ile mümkün. Köylüler geleneksel üretimi doyabildikleri ölçüde devam ettirebiliyorlar.

Hayvancılık, peynir, yerel tahıllar, susam ve benzeri bir çok üretim yok olma tehlikesi altında… Bu işleri yapmak artık geçindirmiyor. Köyler, gençler tarafından terkedilince arkada kalan kuşaklar, güçleri azaldıkça, bir bir geleneksel üretimleri terk ediyor.

Köyünü, yurdunu terk eden insanlar aynı zamanda asırlardır süregelen yaşam kültürlerini de terk ediyorlar. Geleneksel  Yörük ve Türkmen yaşamı da yok olma tehlikesi altında.Yaşadıkları yerde geçim sıkıntısı yaşayan köylüler, topraklarını bırakarak kasabalara, şehirlere göç ediyorlar.

İnsansız kalan bu topraklarda, tohum, toprak, hava, su ve ormanlar kirlenme ve yok edilme risklerine karşı savunmasız kalıyor. 

Bu olumsuz gidişatı tersine çevirmenin bir yolu da yerelde sağlam ve sürdürülebilir ekonomiler oluşturmak. 

Bu bağlamda; 

*Bayramiç köylerinde hala tarımı yapılan fakat günbegün yok olmaya doğru giden Sarı Buğday, Saz Çavdarı, Bayramiç Susamı, Nohut gibi tarım ürünlerini ekiyor, çoğaltıyor ve tekrar bir çok köylü tarafından ekilip işlenmesi için çalışıyoruz.

*Bütün bunların yanında tahılları una, susamı tahine çevirmek için geleneksel taş değirmenleri çalışır vaziyete getiriyoruz.

*Bu ürünlerin  yakın çevrede tüketilmesini sağlamak için katılımcı onay sistemi ışığında gıda topluluğu oluşumlarına katılıyoruz. 

*Yöresel tohum takas ve geleneksel ürün şenlikleri düzenliyoruz. 

*Geleneksel ürünlerimizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması ve  talebini oluşturmak üzere çalışıyoruz.

 

Dünya gıda biyoçeşitliğine sağladığı katkılardan dolayı SlowFood hareketine Kazdağları’ndan selam gönderiyor ve teşekkür ediyoruz.

Mustafa Alper Ülgen

Bayramiç Yeniköy Kazdağları Ekolojik Yaşam ve Tohum Derneği

Muratlar Köyü / Bayramiç / Çanakkale.

Haber No: 7538