-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kamuda Yeşil Bina Dönemi Başlıyor mu?
Kategoriler: Ekolojik Mimari
Tarih: 10-Temmuz-2014
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamuda yeşil bina için bir adım attı ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü projede çalışmalar başladı.

Sincan’da yapılacak olan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası Türkiye’nin ilk yeşil binalarından biri olacak. Binanın inşaat çalışmaları kısa bir süre içinde başlıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Küresel Çevre Fonu’nun desteğiyle yapılacak olan bina, "örnek" bina olacak. Seçilen bina, güneş ve rüzgâr enerjisinden maksimum faydalanacak şekilde konumlandırıldı. Yeşil binada bulunacak olan fotovoltaik paneller sayesinde güneş enerjisinden elektrik elde edilerek, binanın elektrik tüketimi azaltılacak.

Binada bulunacak ‘gri su sistemi’ sayesinde lavabolarda kullanılan su toplanarak tuvalet sifonlarına aktarılacak. Ayrıca yağmur suları toplanarak, bahçe sulamalarında kullanılacak. Yeşil çatı uygulamasıyla da ısı kayıpları önlenecek ve enerji tasarrufu sağlanacak. Binanın enerji maliyeti de standart binaya göre 5′te 1 oranında azalmış olacak. 

Haber No: 7306