-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yaşamınızı nasıl oynuyorsunuz?
Kategoriler: Bireysel Gelişim, Yöntemler, Yöntemler
Tarih: 06-Temmuz-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


JOY Drake, Tibetli rahiplerin ruhsal yolculuklarında kullandıkları bir oyunun varlığını duyduğunda, benzer bir oyun oluşturmak istedi. Yıl 1977. O sıralar Findhorn’da yaşıyordu. İnsanların Findhorn’da yıllarca yaşamadan buranın sağladığı dersleri, içgörüleri alabilecekleri bir Findhorn deneyimi yaratmak niyetiyle, hobi olarak bu oyun üzerinde çalışmaya başladı. Kathy Tyler, Joy’a katıldığında ortada hoş ama dağınık fikirler ve kabataslak bir oyun vardı. Kathy disiplini, sezgileri ve toparlayıcı özellikleriyle oyunun ilk versiyonunu bir araya getirdi. Bu arada sayısız oyuncu fikirleri, duyguları, deneyimleri ve sezgileriyle oyunun evrimine katkıda bulunuyordu. 1987’de ortaya “Dönüşüm Oyunu” çıktı.

Bir kendini keşfetme aracı

Dönüşüm Oyunu; yarattığınız deneyimlere, bunlara nasıl tepki verdiğinize, potansiyelinizi en yüksek seviyede gerçekleştirmeniz ve yaşamda hedeflerinize ulaşabilmeniz için tepkilerinizi nasıl değiştirebileceğinize dair bir zemin sunuyor.

Yaşamınızda açık olmayan, çözemediğiniz, olanı göremediğiniz, karmaşık gelen bir konuda güçlü yanlarınızı, kendi önünüze koyduğunuz sınırları, amaca ulaşmak için atabileceğiniz adımları, yaşamınızda tekrar canlandırabileceğiniz iç niteliklerinizi gözünüzün önüne seriyor. Size yaşamınızı yansıtmasıyla, açık geribildirimleri ve sunduğu içgörü olanaklarıyla:

  • Önemli kişisel konuların açıklığa kavuşmasında,
  • Tekrarlanan stres kalıplarını anlama ve verimsiz alışkanlıkları değiştirmede,
  • Depresyon ve endişeleri aşmada,
  • Yaşamınızda yeni olasılıkları keşfetme ve onlara yer açmada,
  • Kişiler arası çatışmaların çözülmesinde,
  • Sağlık, iş, evlilik ya da ilişkilere ilişkin geçişleri kolaylaştırmada,
  • Başarınızın önündeki engelleri kaldırmada yardımcı olabiliyor.

Aynı yaşam gibi

Dönüşüm Oyunu’nun, Monopol gibi içinde kartları, kareleri, piyonları, tahtası ve zarı var. Diğer oyuncularla da etkileşim içinde, herkes kendi yaşam yolunda yürüyor. Paylaşma oyunun en önemli parçası. Gelişme ve değişim için sonsuz olasılıkların ve fırsatların olduğu çok yaratıcı bir alan. İnsan yaşamının zengin örgüsü oyunun karelerine de yansımış: özgür irade, hizmet, depres yon, sezgi ve içgörü gibi kareler var. Hepsi kendinizi daha iyi tanımanız için çeşitli fırsatlar açıyor. Yaşamınızın belli alanlarıyla olan ilişkinizi keşfedebileceğiniz seviyeler var: fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal. Yaşam oyun aracılığıyla konuşuyor. Açık olup dinlediğinizde, uzun zamanda ulaşabileceğiniz derslerin birden önünüzde apaçık durduğunu farkediyorsunuz.

Nasıl oynanıyor...

Oyun iki, üç ya da dört kişi arasında oynanabiliyor. Oyuna bireysel bir oyun hedefi seçerek başlıyorsunuz. Bu; oyunun temelini oluşturuyor. “İşimden kaynaklanan stresi nasıl giderebileceğime ilişkin içgörü kazanmak istiyorum,” ya da “Yaratıcılığımın önündeki kişilik engellerimi aşmak istiyorum” ya da “ Gelirimi nasıl arttırabileceğimi belirlemek istiyorum” gibi… Sonra bilinçdışı zarfınızı güçlü yanlarınızı gösteren içgörü, engellerinizi gösteren gerileme ve iç niteliklerinizi gösteren melek kartları ile dolduruyorsunuz. Zar atarak doğuyorsunuz, kişilik taşınız yaşam yoluna geçiyor ve kırmızı bir fiziksel seviye kartı alıyorsunuz. Bu seviyeden bir sonraki seviyeye ya farkındalığınızı artırarak ve yürek bağlantısı kurarak (yani hizmet ederek) ya da melekler —iç nitelikler aracılığıyla bilincinizi uyandırarak geçiyorsunuz. Fiziksel seviye kartını bu şekilde doldurup, bu seviyede çalıştıktan sonra portakal rengi duygusal seviyeye, sonra sarı zihinsel seviyeye ve en sonunda da mor ruhsal seviyeye geçiyorsunuz. Seviyelerde ilerlerken bilinçaltı zarfınızdan sürekli kartlar çıkarıyorsunuz ve acıyla uğraşıyor, öğreniyorsunuz.

Acınızın olmadığı, zarfınızdaki tüm kartların çıkmış olduğu ve tüm seviye kartlarını tamamladığınız zaman oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Ancak ana amaç oyun hedefine ulaşmanız, yoksa tüm oyun seviyelerini geçip oyunu bitirmeniz değil. Bir oyunda, bir yaşam yolunda, bir mucizede buluşmak dileği ile…

Oyunla tanışmak isteyenler

  • İyi derecede İngilizce bilenler oyunu satın alıp kutudaki kurallarla oynayabilirler.
  • Oyunu kolaylaştırıcıyla -bu daha gelişmiş kurallar ve uygulamalarla oynamak anlamına geliyor- oynamak isteyenler halemeric@hotmail.com adresinden bilgi alabilirler.
  • Oyunu ne kadar süre oynamak istediğinize kendiniz karar verebiliyorsunuz. Kolaylaştırıcıyla oynandığında beş saat ya da bir gün ayırmanız öneriliyor.

Haber No: 730