-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
TaTuTa Çiftlikleri'nin sayısı 69'a yükseldi
Kategoriler: Gıda ve Tarım, Tarımsal Biyoçeşitlilik, Ekolojik Tarım Turizmi, Ekolojik Tarım Yöntemleri, Ekolojik Ürünler, Yaşam ve Kültür, Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma, Ekolojik Mimari, Ekolojik Turizm, Doğa Dostu Yerleşimler, Gelenekler ve Yerellik
Tarih: 20-Haziran-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, “TaTuTa” (Tarım-Turizm-Takas) rehberlerinin ikincisini 16 Haziran 2005 günü düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıttı.

Rehberin tanıtım toplantısına derneğin yönetim kurulu başkanı Victor Ananias, Buğday Dergisi yayın kurulu üyesi Uygar Özesmi, Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, TaTuTa çiftliklerini temsilen H. Serdar Tanal ve Vehbi Ersöz konuşmacı olarak katıldı.

Yeni çiftlik bilgilerinin eklendiği i TaTuTa rehberlerinin ikincisinde sistemde yer alan ve sayıları 69’a yükselen çiftliklerin konumu, ulaşım, haberleşme, konaklama özelliklerinin yanı sıra mevsim ve aylara göre çiftliklerde yardıma ihtiyaç duyulan işler (budama, fidan dikimi, ürün toplama, hayvan bakımı v.s) hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Rehberde ayrıca TaTuTa projesinin yürütücüsü Buğday Derneği ile birlikte eğitim alan çiftliklerin ve bu çiftliklere konuk olacak gönüllü veya konukların sorumluluklarına da yer veriliyor.

Derneğin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı GEF, Küçük Destek Programı (SGP) desteğiyle geçen yıl 25 ayrı çiftlikte yürüttüğü proje, bu yıl 44 yeni çiftliğin katılmasıyla toplam 69 çiftlikte sürdürülüyor. TaTuTa, uzun adıyla “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası” projesi Erzurum’dan Samsun’a, Tokat’tan Antalya’ya, Çanakkale’den Fethiye’ye kadar Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 32 ayrı noktada yürütülüyor.

FORD Otosan, ATLAS, Aydın Doğan Vakfı ve KEMAV Vakfı’nın desteklediği TaTuTa projesine katılan ziyaretçiler, Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri rehberinden ya da www.tatuta.org sitesinden seçtikleri çiftliklerde gönüllü çalışarak veya çiftliğe belli bir katkı payı ödeyerek konuk olarak ekolojik tarıma ve kırsal kalkınmaya katkı sağlayabiliyorlar.

Dernek üyelerine ücretsiz dağıtılacak olan rehber, Buğday ve Buğday Noktaları ile merkezi bölgelerdeki kitapçılardan edinilebilecek.

TaTuTa Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri bir yandan ekolojik tarım yapan çiftçiyi maddi ve manevi anlamda desteklemeyi amaçlarken, diğer yandan da tükettiğimiz ürünlerin kaynağını ve kırsaldaki yaşam koşul ve süreçlerinin bir bölümünü deneyimleyerek tanımak amacıyla kırsalda yaşayan insanların mekânlarına konuk olarak, bilgi ve işgücü takası yapmayı sağlıyor.

Buğday ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Mart 2004’ten bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan ekolojik çiftliklerde sürdürdüğü “TaTuTa” (Tarım-Turizm-Takas) projesiyle ekolojik bir çiftliğe konuk olmak isteyenlere rehber olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

Haber No: 714