-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Kayseri'de Organik Tarım Arazilerine Ziyaret!
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 04-Eylül-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar paydaşlarından Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, organik tarım projesi çerçevesinde Karahıdır köyünde üretim yapılan arazilere gezi düzenledi.

 

Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazar paydaşlarından Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Karahıdır köyünde organik tarım yapılan arazilere ziyaret içeren bir "Tarla Günü” düzenledi.

“Tarla Günü” ile 2013 yılında başladığı “Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında yapılan çalışmaların sahada ilgililer ve üreticilerle paylaşılmasını amaçlayan müdürlük, üreticilerin ilgisini organik tarıma çekerek Kayseri’de daha çok yaygınlaşmasını hedefliyor.

Proje kapsamında 10 ilçede 53 üretici tarafından 1.372 da alanda geçiş 1, geçiş 2 ve organik sertifikalı üretim yapıldığı bilgisini veren Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, hedeflerinin zor koşullarda tarım yapan yöre çiftçisine daha fazla gelir getiren, katma değeri yüksek, sürdürülebilir tarımsal uygulamaları benimsetmek olduğunu söylüyor.

İl müdürlüğünün yürüttüğü proje kapsamında üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması amacıyla İl Müdürlüğü, Kocasinan Belediyesi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile temmuz ayında %100 Ekolojik Pazar açılmıştı. Ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Kocasinan %100 Ekolojik Pazar, çok başarılı bir sezon geçiriyor.

Haber No: 6531