-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İmeceevi'nin Hasat Festivali Temmuz'da!
Kategoriler: Ekolojik Tarım Turizmi, TaTuTa
Tarih: 07-Mayıs-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


TaTuTa çiftliği İmeceevi hasat festivalini 8-14 Temmuz'da yapacak.

TaTuTa çiftliği İmeceevi hasat mevsiminin festivalini 8-14 Temmuz'da yapacak.

İmecevi'nden gelen mektubu aşağıda okuyabilirsiniz:

Ekinlerimizin geleneksel yöntemle saçtığımız 10 dönümlük alandakiler büyümeyi sürdürüyor.Mutfak bahçemizin kenarındaki Fukuokanın toplarıyla serpilen buğdaylar ise başak vermeye başladı. 500-550 rakımda bulunduğumuz Dumanlıdağda hasat Temmuzda başlıyor.

Hindistan ziyaretimizde öğrendiğimiz makinesiz yöntemle hasatımızı gerçekleştiriyoruz. Bulunduğu yerde yeterince gelişip kuruyan yerli sarı, pusula buğdaylarımızı orakla biçip tanelerini saptan ayırmak için yere yatırdığımız varillere sertçe vuruyoruz. Varillerin arasında toplanan taneleri cuvallayıp yiyeceğimiz zamana kadar beklemek üzere ambara kaldırıyoruz. Tüm bu aşamalara tanık olmak,biçer döver,patoz, öküz,at vs gibi yöntemler olmadan da dağın başında basit çözümlerle, imeceyle eğlenceli birşekilde hasat nasıl yapılırı çalışarak öğrenmek isterseniz festivalimize bekleriz.

Sabah ve akşam serinliklerinde yapacağımız hasatın dışında bir hafta boyunca deneyimlerimizi paylaşacağımız etkinliklerde bulunacağız; Permakültür, Fukuoka, Biyodinamik ve Geleneksel yaşam yöntemleri sentezi, Yoga, Sabun, doğal deterjan, Peynir, Keçe yapımı gibi doğada ve şehirlerde işimize yarayacak atölyeler olacak. Nerede, nasıl kalacağız, ne ödeyeceğiz diye merak edenleri internet sitemizin “ziyaret” sayfasına davet ediyoruz

www.imeceevi.org

 

 

Haber No: 6297