-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Bitkisel Üretimde Arıların Önemi Semineri
Kategoriler: Tarımsal Biyoçeşitlilik
Tarih: 29-Nisan-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Bitkisel Üretimde Arıların Önemi konulu seminer 4 Mayıs'ta Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde...

Bitkisel Üretimde Arıların Önemi konulu seminer 4 Mayıs Cumartesi günü saat  11.30-13.00 saatlerinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde düzenlenecek.

Einstein “bu dünya’dan arılar yok olursa insan nesli ancak dört yıl dayanabilir ve oda yok olur" demişti. Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof.Dr.Kadriye Sorkun'un vereceği seminer bu görüşün açıklaması olacak.

Arılar yabani bitki çiçeklerine yada kültürü yapılan bitki çiçeklerine konarak onları tozlaştırır ve dolaylı olarak bitkinin döllenmesine, meyve ve tohumun oluşmasına ve bitkinin neslinin devam etmesine sebep olurlar. Tozlaşmayı sağlayan arılar ise bitkiden sağladıkları nektarı (balözü ) karbonhidrat kaynağı olarak , poleni ise protein kaynağı olarak kullanarak yaşamlarını sürdürür ve nesillerini yarına taşırlar.

Bitkiler ve onların tozlaştırıcısı arılar arasında milyon yıldır süren bir birlikte evrimleşme süreci söz konusu olup burada hem bitki neslinin hem de arı neslinin devamını sağlayan ve oldukça iyi işleyen bir mekanizma söz konusu.

 

 

 

Haber No: 6268