-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Buğday Derneği’nden Kadınlar İçin Ekolojik Yaşam Programı
Kategoriler: Bireysel Gelişim, Ben ne yapabilirim
Tarih: 13-Şubat-2013
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği 9-10 Mart tarihleri arasında Galata’daki Şifahane’de EkoKadın programı düzenliyor. Programda kadınların geleneksel ve doğa dostu bilginin aktarılmasında ve uygulanmasındaki rolüyle kadının dönüşüm için yapabilecekleri vurgulanacak.

 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği 9-10 Mart tarihleri arasında Galata’daki Şifahane’de EkoKadın programı düzenliyor. Programda kadınların geleneksel ve doğa dostu bilginin aktarılmasında ve uygulanmasındaki rolüyle kadının dönüşüm için yapabilecekleri vurgulanacak.

Kadınlar doğanın, toprağın bilgisini taşır. Geleneksel bilginin sahiplenilmesi ve aktarımı, tohumların saklanması ve çoğaltılması, tarımsal üretim, şifa, güzellik, temizlik, ev ekonomisi, gelecek neslin eğitimi gibi konuların hepsi kadınların etkinlik alanı içine giriyor. Kadınlar sadece üretimde değil, aynı zamanda geleneklerin aktarılması için de çok önemli rollere sahip. Tohumları, geleneksel bilgiyi, masalları kadınlar taşır, tutar, geliştirir ve anlatır, böylelikle yaşamı dönüştürür.

Evlerimizi ve dolayısıyla dünyamızı yaşanacak bir “yer”, yuva haline getirir. Kadınlar sadece üretimin değil aynı şekilde tüketimin de şekillenmesinde rol oynarlar. Düşünün ki, moda gibi bir sektörü kadınların talepleri belirliyor. Bu talepler ise tamamen tüketim doğrultusunda yönlendiriliyor.

Kadın olarak yaşamın dönüşümünde önemli bir role ve sorumluluğa sahibiz. Kadınlar nasıl isterlerse dünya öyle bir yer olacak, buna şüphe yok! Bu talep ekolojik yönde olursa, üretim de bu yönde değişecek. Üstelik bunun için araçlarımız da var.

Kadınların birbirinden öğrenmesi, paylaşması ve ekolojik dönüşümün içinde yer almaları için Buğday Derneği, kadınları Ekolojik Yaşam Programı’na bekliyor.
Program, aidat borcu olmayan Buğday Derneği üyelerine ücretsiz, üye olamayanlara 60 TL.  Üye olmak veya aidatınızı ödemek için: www.bugday.org

 

PROGRAM
9-10 Mart / Galata Şifahanesi*

9 Mart Cumartesi
10.00-17.00
* Ekolojik yaşamın temelleri
* Kullanım döngüsü ve ihtiyacı yeniden tanımlamak...
* Tüketici değil türetici olmak...  Nasıl?
* Ekolojik yaşam biçimini seçen kadının bir anne olarak portresi...
* Alışveriş alışkanlıkları, guvenilir gıda ve beslenme... Beslenme ve hastalık ilişkisi...
* Sofradaki denklemi nasıl çözebiliriz?

 

10 Mart Pazar

10.00-17.00

* Kirletmeden temizlenmek ve güzelleşmek.

* Çöp torbanızı küçültmenin yolları…

* Hastalıkları nasıl değerlendirmeliyiz?

* Kentte dayanışmanın örnekleri.
* Kadınlar yeniden üretici hale nasıl dönüşebilir? Katılımcı kadın…
* Formüllerinizi kendiniz yaratın. Sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı sizde…

 

*Galata Şifahanesi Adres: Büyük Hendek Cad. No: 21/2 Kuledibi-Beyoğlu

25 kişi ile sınırlı kayıtlar için son tarih 6 Mart, kayıt ve ödeme bilgisi için: selma@bugday.org, 0212 252 52 55

 

 
 
 
 

Haber No: 6098