-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
22 Nisan’da Dünya’nın yaş günü kutlandı
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 12-Nisan-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


35 yıldan bu yana 174 ülkede küresel ölçekte kutlanan Dünya Günü’nün bu yılki teması “Çocuklarımız İçin Temiz Su” oldu. 35 yıldan bu yana 174 ülkede küresel ölçekte kutlanan Dünya Günü’nün bu yılki teması “Çocuklarımız İçin Temiz Su” olarak belirlendi. 35 yıldan bu yana 174 ülkede küresel ölçekte kutlanan Dünya Günü’nün bu yılki teması “Çocuklarımız İçin Temiz Su” olarak belirlendi.

“Dünya Günü”, 1970 yılından bu yana, yeryüzünün simgesel yaş günü ilan edilen 22 Nisan tarihinde 174 ülkede 12 bin kuruluşun organizasyonu ve milyonlarca kişinin katılımı ile küresel ölçekte kutlandı. “Dünya Günü” ile kamu ilgisinin doğa dengesini bozan insan faktörlerine ve doğayı koruyan eylemlere çekilmesi, çevreye duyarlı ve korumacı her türlü davranış biçiminin, yılda bir kez, global bir etkinlikte buluşarak, çabaların geniş kapsamlı ve kalıcı kılınması amaçlanmıştı.

Amaç, Türkiye’deki etkinliklerle de çevre koruma konusunda ve “Dünya Günü”nün her seneye özgü teması hakkında ülke genelinde duyarlılık yaratılmasıydı. “Dünya Günü”nün ulusal koordinatörü olan ÇEKÜL, 1990 yılından bu yana “Dünya Günü” kutlamalarını Anadolu kentlerindeki ÇEKÜL temsilciliklerinin de katılımı ile organize ediyor. 

 

Dünya Günü 2005 kutlamaları “Çocuk Sağlığı ve Çevre İlişkisi"ne yoğunlaşıyor

2005 senesi “Dünya Günü” teması, “Çocuklarımızı ve Geleceğimizi Koruyalım” oldu. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler’in “Yaşam İçin Su” sloganıyla başlatılan Uluslararası 2005-2015 Eylem Dönemi Kampanyası’na destek olarak özellikle çocuk sağlığı ve su ilişkisine ağırlık verildi. Uluslararası Dünya Günü Ağı’ndan yapılan açıklamada “Doğal kaynakları ve biyolojik çeşitliliği korumakta gösterdiğimiz çabalarda karşımıza çıkartılan engellere rağmen, kimse çocuklarımızı onlara zarar verecek etmenlerden uzak tutmamız gerektiği gerçeğine karşı duramaz. Bu gerçek karşısında doğal sınırları zorlanan dünyamızdaki herkesi çocuklarımıza sağlıklı bir çevre oluşturmak için çabaya davet ediyoruz” (www.earthday.net) dendi.

İnsan kaynaklı nedenlerle bozulan doğal döngü çocuklara sağlıklı bir çevre sunmaktan çok uzak… Su artık her zaman “saf ve temiz” akamıyor. Dünyanın çoğunluğunu temsil eden “kalkınmakta olan ülkelerde” her gün 3900 çocuk kirli su nedeni ile gazetelere manşet olmadan sessizce ölüyor. Örneğin su kaynaklı ishal çocuklar için en ölümcül hastalık nedenlerinde dünyada ikinci sırada. Yüzde 12’si beş yaşın altında bebekler olmak üzere dünyada 1.3 milyon çocuk her yıl ishal nedeniyle yaşama erkenden veda ediyor. Tifo, dizanteri, kolera, Hepatit A ve E gibi tehlikeli hastalıklar da çocuklara su yolu ile bulaşıyor. Dünyada 1 milyarın üzerinde insan temiz su gibi bir seçenekleri olmadığı için kirli suları kullanmak zorunda kalıyor. Her yıl 3 milyon ve her hafta 30 bin insan önlenebilecek kirli sudan gelen hastalıklar yüzünden ölüyor. Ülkemizde ise 2003 yılı verilerine göre her yıl yaklaşık 3 bin çocuk ishalden ölüyor. Sağlıklı içme suyuna ulaşabilen nüfusumuzun oranı Devlet İstatistik Enstitüsü 1998 verilerine göre yüzde 69 ve yeterli kanalizasyon hizmetine ulaşan nüfusun oranı ise yüzde 85. Bu demek oluyor ki, ülkemizde en az 10 milyon kişi kirli su kaynaklı hastalık riskine maruz kalıyor.

Kirli su kaynakları yalnızca bakteri değil kimyasallar da içeriyor, çocukları, doğmamış bebekleri de tehdit ediyor. Evsel ve endüstri atıkları su kaynaklarını kirletiyor; tarımsal ilaç ve gübrelerdeki kimyasal maddeler topraktan yeraltı su kaynaklarına sızıyor; eskimiş su tesisatlarından kurşun gibi metaller musluk sularına karışıyor. Çocuk bünyesi ağırlığına oranla yetişkinlerden çok daha fazla nefes aldığı ve daha fazla su ve besin tükettiği için yetişkinlerden iki kat daha fazla bu kimyasallara maruz kalıyor. Öyle ki çocuk bünyesi sudaki kurşunun yüzde 50’sini absorbe ederken yetişkin vücudu kurşunun sadece yüzde 10’unu bünyesine alıyor.

 

Dünya Günü ÇEKÜL Koordinasyonu ile Türkiye’de de kutlanıyor

Çekul’den yapılan açıklamada ilköğretim okullarında konu hakkında duyarlılık oluşturulması amacı ile Beyoğlu ilçesi kapsamında 4 okul belirlendiği (Taksim İlköğretim Okulu, Cihangir İlköğretim Okulu, Namık Kemal İlköğretim Okulu, Sururi İlköğretim Okulu, İlköğretim Okulu, Okçu Musa İlköğretim Okulu) bildirildi. Bu okullardaki 5. sınıf öğrencilerine ÇEKÜL uzmanları “Su Güvenliği ve Su Kaynakları” hakkında eğitim verdi. Daha sonra eğitim verilen yaklaşık 600 öğrenci ve su kaynaklarını koruma, çocuk sağlığı-su ilişkisini vurgulayan pankartlarla 22 Nisan’da İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru doğa geçit yaparak Taksim Meydanı’nda yerleştirilecek pano üzerindeki “Doğa’ya Karşı Sorumluluk Andı”na imza attılar. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da konunun önemi ve Beyoğlu’ndaki çevre çalışmaları hakkında konuşma yaparak bu etkinliğe destek verdi. Ayrıca konu uzmanlarının ve Şişli Terakki Okulu’ndan gençlerin katılımı ile Dünya Günü hakkında TRT-1 radyo kanalından kamuoyuna bilgi verildi.

ÇEKÜL’ün yanı sıra Zorlu Linen şirketi Arıtma Tesisi şefi de Lüleburgaz’da bir okulda çevre ile ilgili seminer verdi ve şirket çalışanlarının çocukları ile bir ağaç dikme şenliği düzenlendi.

 

Haber No: 608