-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Yeşil Kamp
Kategoriler: Ekolojik Tarım Turizmi
Tarih: 10-Temmuz-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yeşil Kamp bu sene 13-16 Temmuz tarihlerinde Bursa Kocayayla'da yapılacak.

13-16 Temmuz tarihlerinde Bursa Kocayayla'da yapılacak Yeşil Kamp'ın
detaylarını ve programını aşağıda bulabilirsiniz.

Kamp yeri ve konaklama
Yeşil Kamp 2012’yi Bursa Uludağ’ın güney eteklerindeki Keles - Kocayayla, Obakamp’ta gerçekleştirilecek. Çayırlık bir alanda, Kocayayla’da
kurulu Obakamp’ta 4 duş ve 4 tuvalet de bulunuyor.

Obakamp websitesi: http://www.bursakentoptik.com/

Çadırda konaklama
Kampta çadırları kurmak için gayet güzel yerler var. Kampa kendi çadır, uyku tulumu ve matlarınızla gelirseniz belirlenen (bkz: “Katılmak için yapılması gerekenler ve katılım ücreti” bölümü) katılım payı dışında bir ücret ödemeniz gerekmeyecek.
Çadırı kamp yerinden kiralamak isterseniz, çadır kirası oldukça yüksek. Çadırınız yoksa, dostlarınızdan veya Yeşil Kamp facebook grubunda (http://www.facebook.com/groups/251785871601591/ ) katılımcılara sorarak çadır bulmaya çalışmanızı öneririz.
Yine de çadır bulamazsanız (ve çadır satın almak istemiyorsanız!) yesilkamp@gmail.com mail adresine “çadır kiralamak istediğinizi” belirten bir mail atın, Genç Yeşiller sizlere kiralık çadır bulmaya çalışacak =) Bunu son ihtimal olarak değerlendirmenizi rica ederiz, zira Genç Yeşiller’de de çok fazla çadır yok.

Bungalovda konaklama
Obakamp’ta konaklamak için bungalovlar da var. Ancak bu bungalovlar içlerinde yatak olmayan, toplamda 20 kişiye kadar kişinin uyku tulumları ve matlarıyla aynı anda yatabildiği 2 katlı evlere benziyor daha çok. Bunların alt katında yer minderlerle kaplı, üst katında ise matlar var.
Bu bungalovlarda konaklamak isterseniz günlük/kişi başı 20 lira ödemeniz gerekecek. Obakamp, uyku tulumu, mat ve yastık verecek.
Bungalovda konaklamak istiyorsanız 11 Temmuz Çarşamba 19:00’a kadar yesilkamp@gmail.com adresine bir mail atarak mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor!

Ulaşım
Kendi aracınızla
Birinci yöntem, kamp yerine kendi arabanızla gelmeniz. Böyle bir niyetiniz varsa, hem ekolojik hem de ekonomik açıdan en doğru yöntem olarak aracınızı katılımcılarla doldurmanızı öneririz. =)
Aynı şehirden gelen katılımcılarla organize olmak için facebook grubunu kullanabilirsiniz.
http://www.facebook.com/groups/251785871601591/

Bursa merkezden Keles’e doğru giderken, Keles’e 1 kilometre kala Petrol Ofisi var. Buradan sola döndüğünüzde, 4 km sonra Kocayayla ve Obakamp’a ulaşıyorsunuz.

Toplu Taşıma Araçlarıyla ulaşım
Kampa ulaşımı Bursa’dan Keles’e giden araçlarla sağlamamız gerekecek. 12 Temmuz Perşmbe günü saat 17:00’ye kadar yesilkamp@gmail.com mail adresine “şu kadar insan, şu saatte Bursa Otogarında olacağız” diye mail atar ve cep telefonlarınızı yazarsanız, Keles’e giden araçarı otogara gelip sizi almaları için organize edeceğiz. Böle bir durumda mutlaka bildirdiğiniz saatte Bursa Otogarında olmalısınız. Böyle bir mail atmazsanız, Bursa BatıTerminali’nden 07:30 – 19:30 arası saatte bir kalkan Keles araçarına binmeniz gerekecek. Bursa-Keles arası için ödemeniz gereken üret 10 lira. Minibüs şoförüne söylerseniz sizi Obakamp’a veya Kocayayla’ya kadar getirecek.

Yemek ve kolektif çalışma
Obakamp işetmesi, istememiz halinde yemek hazırlayıp satabiliyorlar bize. Ancak biz kolektif olarak yemek yapıp yemenin daha keyifli ve yeşil olacağını düşünüyoruz. Sizler de aynı fikirdeyseniz, yemeğmizi beraber yapmayı ve kolektif çalışmayı öneriyoruz.

Her sabah, yemekler içn sabah-öğen-akşm vardiyalarıa göülügruplarıseçceğz. Her yemek sonrası için de, yine sabah-öğen-akşam vardiyalarına, bulaşık için gönülü grupları seçeceğiz.

Yemek hazırlama ve bulaşık gönülü grupları dışında bir de “ilkyardım ve acil durumlar” grubumuz olacak.

Bu kampı yeşil yapacak olanı, doğayla bütünleşik bir yerde “yeşil” sohbetler yapmak kadar kolektif yaşamı kısmen de olsa deneyimlemek olduğnu düşünüyoruz. Kolektif yaşamla birlikte doğudan demokrasinin uygulanması da çok önemli. Bu nedenle Cumartesi, Pazar ve Pazartesi sabahları kahvaltıadan hemen sonra yapacağı “Sabah Çemberleri”, bu kampı bir nevi “genel kurulu” olacak. Doğudan demokrasi ilkesi ve moderasyon yötemiyle, kamp yaşamı hakkıdaki tüm gerekli kararları bu çemberde, hep beraber alacağız. Yemek, bulaşık gibi yapmamız gereken işere gönüllü olmak da bu sabah çemberlerinde gerçkleşecek.

Satın almamız gerekenler için, gerektiği zaman-her gün bir araç 5 km uzaklıktaki Keles’e giderek ortak alışverişerimizi gerçekleştirecek.

Kamp programı

Kamp programııbir çzelge halinde aşğıa göebilirsiniz. Programa gö atmadan öce bir-kaçnot:

 Etkinliklere katıı tabi ki zorunlu değl! =) Amacıı, katımak istediğniz her an bir atöye çlışasıya da etkinliğn olmasıısağamak oldu. Söleşleri ve atöyeleri düenleyenlerin herkesin etkin katıııdan çk büü mutluluk duyacaklarıkesin, orasıayrı=)

 Tablodaki etkinlik zamanları o etkinliğn gerçkleşceğ zaman blokunu göteriyor. Bu ş demek: Etkinlik arasıda molalar tabi ki olur ya da etkinlikler erken de bitebilir…

 Bazıetkinliklerin zamanlarıı çkışığııgöeceksiniz. Bunlar “paralel etkinlik” dediğmiz ve açı yeşlle belirttiğmiz oturumlar. Kampa 100’ü üerinde katıı beklediğmiz içn “Aynıanda iki etkinlik olsun ki, herkes rahat rahat istediğ konuya yöelsin, oturumlar da çk kalabalı olması” dedik.

Ne zaman?

Nedir?

Tanı? Öel not?

13 Temmuz Cuma, 21:00’e kadar

Kampa ulaşı, yerleşece, muhabbet, bi’ şyler bulup yemece

13 Temmuz Cuma, 21:00

Tanışa içn ateşbaşıa çöelmece, muhabbet

14 Temmuz Cumartesi

08:00 – 08:30

Sabah sporu, yoga, orman yüüüşü…

Öerisi olan varsa yapar, yoksa isteyen istediğ gibi…=)

08:30 – 09:30

Kahvaltı

Bunu Cuma akşmıdan organize etmek lazı!

09:30 – 10:30

Sabah Çmberi

Kampı tü kararlarıı doğudan demokrasiyle alıdığıyer

10:30 – 13:30 (Paralel Etkinlik)

İlim ve Enerji (Levent Kurnaz)

İlim Değşkliğ ve Enerji konuları hepimizi doğudan ilgilendiren çk ama çk öemli olgular. Burada da amaçhem birlikte öğenmek, hem de “Ne yapabiliriz?” sorularıa cevap aramak

10:30 – 13:30 (Paralel Etkinlik)

Yeşl Demokrasi (Dilaver Demirağ

Herkesin kelamıa “demokrasi”yle başadığıbir düyada demokrasi aslıda ne demek? Yeşl bir

Haber No: 5615