-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Verimli Odun Soba ve Ocakları Kursu
Kategoriler: Yöntemler
Tarih: 22-Ağustos-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü, 27 Ağustos 2011 tarihinde Bayramiç’te Carotta Werner tarafından verilecek ”Verimli Odun Soba ve Ocakları” başlıklı bir kurs düzenleniyor.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası, her gün, açık ateşte veya geleneksel sobalarda yaklaşık 3 milyon ton odun yakıyor. Bu durum, yılda 1,5 milyon kişinin zehirlenerek ölümüne ve çevre açısından korkunç sonuçlara yol açıyor. Aslında geleneksel sobaların bu kadar büyük miktarda sağlığa zararlı duman salmaları ve bu kadar çok biyokütle yakmaları gerekmiyor. Enerjiyi verimli kullanan sobalar bu sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Ama sürdürülebilir olmaları için kullanıcıların gereksinimlerine ve yerel imalat olanaklarına uyumlu olmaları gerekiyor.

Bu kursta, dünya çapında geçerli olan bu sorun ele alınarak yemek pişirmekte ve ısınmakta kullanılan soba ve ocakların nasıl daha sağlıklı ve verimli hale getirilebileceği konusu işlenecek. Kurs sırasında farklı yanma prensipleri kuramsal ve uygulamalı olarak ele alınacak. Bir roket sobası imal edilerek cumartesi gecesi yemeği onunla pişirilecek. Ayrıca, pekmez pişirmekte kullanılan yerel açık ateş tekniklerini inceleyerek bu iş için geliştirilmiş bir ocak imal edilecek.

Carlotta Werner kimdir?

Carlotta Werner Almanya’daki Bauhaus Üniversitesi’nden genç bir endüstri ürünleri tasarımcısı.

Alman “GTZ” ve Hindistanlı “Prakti Tasarım Laboratuvarı” ile işbirliği içinde Güney Hindistan’da yemek pişirmekte kullanılan ocakların geliştirilmesi üzerine çalıştı. Hindistanlı ev kadınları, aşçılar ve yerel imalatçılarla birlikte Hindistan’da evsel kullanım için terracotta bir ocağı yeniden tasarladı ve yemekhanelerin ihtiyacını karşılayacak yüksek verimlilikte bir ocak icat etti.

Sürdürülebilir ve kullanıcıyı temel alan tasarımlarıyla birçok ödül kazanmış olan Carlotta Werner şu sıralar İstanbul’da Orhan Pamuk için “Masumiyet Müzesi” sergisinin hazırlanmasında çalışıyor.

Kurs ücreti / Kayıt

200 TL

(İlk kurs indirimi; 2 hafta önce ödeme yapıldığında 160 TL)

Bilgi için: http://permacultureturkey.org/kurs2-agu2011/

Kurs ve kayıt için: Murat Akhuy
egitim(at)permacultureturkey.org
+90 534 204 01 02

Haber No: 4708