-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Doğa Dostu Dedik, Bağrımıza Bastık Ama…
Kategoriler: Geri Kazanım
Tarih: 24-Ocak-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye’de artık pek çok süpermarket poşetinde gördüğümüz “biyo-bozunur”, “doğada çözünür” poşetler, gerçekten doğa dostu mu?

Brüksel’de katıldığımız Greenweek konferansında stand açan Plastics Europe (Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Birliği) ile bu konuyu görüştük. Derneğin Tüketici İlişkileri ve Çevre Direktörü Michael Poulsen’in bu konudaki görüşü şöyle: “Naylon torbaların üzerine biyobozunur, doğada çözünür gibi ifadelerin konması kafa karışıklığı yaratıyor. Bu naylon poşetlerin çoğu, ancak çok özel koşullar altında çözünebiliyor ki bu dünyada sayılı çöp toplama ünitesinde mevcut.” Bay Poulsen, bu tip bilgilendirmelerin bazen yarardan çok zarar getirdiğini sözlerine ekledi: “Süpermarket müşterileri ‘nasılsa doğa dostu’ diyerek bu naylon torbaları bol keseden kullanmaya devam ediyorlar. Doğa dostu gibi görünen bu çözüm aslında doğaya daha fazla zarar veriyor”.  

 İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Osman Arıkan ise, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “İngilizcedeki “biodegradable plastics” terimi türkçede “biyobozunur plastikler” olarak ifade edilir ve biyolojik olarak (mikroorganizmalar vasıtasıyla) parçalanabilir plastikler için kullanılır.  Bununla birlikte gerek ülkemizde, gerekse dünyada hangi tür plastiklerin “biyobozunur plastik” olarak değerlendirileceğine dair tartışmalar yaşanıyor. Bunun nedeni “biyobozunur plastikler” için birden fazla standart test metodunun olması. Burada testler arasındaki en büyük fark, testin gerçekleştirildiği sıcaklık, pH gibi koşullar. Bununla birlikte testlerin bir kısmı yanıltıcı; örneğin kompost edilebilir plastikler için test sıcaklığı 55 oC’dir. Ancak bu testi geçen plastikler kompostlaştırma işlemine tabi tutulmuyorsa, yani doğadaki sıcaklıklara (maksimum 20-30 oC),   maruz kalıyorsa bu plastiklerin parçalanması testte belirlenen süreden çok daha uzun zaman alacaktır.”

Buğday’dan Mektup Var

 Sayın Yetkili, 

 Mağazanızda/marketinizde müşterilerinize sunduğunuz biyo-bozunur / doğada çözünür naylon poşetler kişilerde “çevre dostu” algısı yaratmasına rağmen, yapılan araştırmalar bu söylemi desteklemiyor. Doğa dostu tek çözüm olan bez çanta kullanımının yaygınlaşabilmesi için, sizlerden alışverişe bez çantayla gelen müşterilerinizi ödüllendirmenizi, naylon torbaları ücretli hale getirmenizi ve konuyla ilgili bize geri dönüşünüzü rica ediyoruz.  

 Saygılarımızla, 

 Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği 

Haber No: 4343