-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Reflü ve Doğal Tıp ile Tedavisi
Kategoriler: Beslenme Biçimleri, Koruyucu Sağlık
Tarih: 24-Ocak-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Yaşam ortamlarının giderek kirlenmesi, stres ve yanlış beslenme yüzünden, eskiden tek tük rastladığımız hastalıkların giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Buğday web sitesinde en çok aranan konulardan biri olan reflüyü, doğal tıp gözüyle inceledik.

Reflü Nedir?  

 Halk arasında ’mide yanması‘ olarak bilinen   Gastro Özofageal reflü   hastalığı, midenin üst kısmında yanma ile beraber hissedilen ağrıdır. Bu yanma, asitli mide özsuyunun yemek borusuna (Ösophagus) geri akmasından dolayı olur. Eğer bu durum sık sık tekrarlanırsa, belli bir süre sonra yemek borusunun kendini asitten koruma özelliği yok olur ve   reflü hastalığı başlar.   

Sebepleri 

 Reflü hastalığının en sık rastlanan sebeplerinden biri, yemek borusunun mideye bağlandığı bölümdeki kasların zayıflığıdır (Kardiainsuffizienz).  

 Aşırı kilo, karında gaz oluşumu ve hamilelik dışında, ilaç kullanımı sonucu da reflü hastalığı oluşabilir. Zalisül asidi içeren ağrı ve ateş dindiriciler, allerji ve soğuk algınlığına karşı kullanılan antihistaminikalar, doğum kontrol hapı   ve ayrıca tansiyon, romatizma, astım ve bazı kalp ilaçları da bunların arasındadır.  Hiddet, kızgınlık ve hayal kırıklığına uğrama gibi duyguların sıkça yaşanması, bazı insanlarda psikosomatik olarak reflü hastalığı şeklinde kendini gösterebilir.   

 Doğal Tıp ile Reflü Tedavisi   

 Bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi reflü hastalığının da doğal tıp ile tedavisi rahatlıkla mümkündür. Yanma safhasını geçilmiş ve reflü başlamışsa, doğal tıp ile tedavinin bir uzman eşliğinde gerçekleştirilmesini önemle tavsiye ederim.   

 Genel önlemler ve beslenme:   

 Alkollü içkiler, gazlı içecekler, yağlı ve acı yemekler, çikolata, kahve, siyah çay, nane çayı, domates, şeker vb.gıda ve içeceklerden uzak durulmalı. Genelde karbonhidratsız ve asitsiz gıda tüketilmeli. Tedavilerimde idrarın pH değerini ölçüp duruma göre özel diyet uyguluyorum. Şifalı toprak ile tedavi, hastalarımda en randıman aldığım yöntemdir.   

 Keçiboynuzu tozu mide mukozasını koruduğu için reflü tedavisinde olumlu rol oynar. Kahve yerine keçiboynuzu tozunu kullanabilirsiniz.    

  Fitoterapi:   

 Fitoterapide, reflü konusunda keten tohumu suyu en önde gelir. Fakat sindirim problemi olanlara keten tohumunun kullanılmasını bir uzman eşliğinde öneririm. Halk dilinde “yedidamar otu” diye bilinen yaraotu, tıbbi papatya ve civan perçemi şifalı bitkilerden elde edilmiş çay karışımı etkilidir.    

  Reflü tedavisi için bir tarif önerisi:   

 Orta boy bir patatesi ince bir rendeyle rendeleyip, suyunu sıkın. Bu suyu 2-3 katı kadar sıcak su ile veya yukarıdaki bitkilerden elde edilmiş çay ile çoğaltıp sabah ve öğle yemeğinden en az yarım saat önce ve akşam ise yatağa gitmeden önce için. Bu işlem her defasında taze hazırlanıp uygulanmalıdır.    

 Homeopatik   tedavide duruma göre şu ilaçlar kullanılabilir:   

 Iris D4, Robina pseudoacacia D3, Nux vomica D4, Capsicum D4,   

 Magnesium carbonicum D6, Phosphorus D12, Carbo vegetabilis D30   

 Ayrıca geleneksel Çin tıbbı ve Dr. Schüssler tuzları da reflü tedavisinde önemli rol oynar.   

 Sağlıcakla kalın...   

 Şaduman Karaca www.sadumankaraca.com   

Haber No: 4341