-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Türkiye'nin 122 Önemli Bitki Alanı'nın İngilizce Versiyonu Çıktı
Kategoriler: Kültür
Tarih: 09-Temmuz-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), 2005 yılında yayınladığı “Türkiye’nin 122 Önemli Bitki Alanı” kitabının İngilizce versiyonunu (Important Plant Areas in Turkey: 122 Key Botanical Sites) Mayıs 2010 tarihinden itibaren satışa sundu.

 

Pek çok saygın bilim adamının, doğa koruma kuruluşunun ve üniversitenin, yoğun ve uzun süreli işbirliği sonucunda Türkiye’deki nadir bitki türlerini araştırmak ve tespit etmek amacıyla ortaya koyulan olağanüstü gayretlerin eseri olan kitap, doğa koruma alanında yapılan çalışmalar arasında en iyi envantere sahip olan çalışma olarak anılıyor.

  

Kitabın Türkçe ve İngilizce olarak iki versiyonun bulunmasının Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde önüne çıkan talepleri karşılamada gözle görülür bir fayda sağlayacağını belirten Tolga Baştak;  “Ancak yine de Türkiye’nin doğa koruma adına yerine getirmesi gereken daha birçok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bitki türleri ve Önemli Bitki Alanları, Avrupa’nın doğa koruma politikalarının temelini oluşturan Habitat Direktifi’nin uygulanması için önemli bir role sahiptir. Avrupa Birliği’ne tam üyelik için bekleyen Türkiye, Birliğe giriş tarihinden itibaren Habitat Direktifi’ni uygulayacaktır. Bu yayının Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinde sorunsuz ilerlemesinde etkili olmasını umuyoruz.”

 

 

İletişim:  www.wwf.org.tr 0212 528 20 30

 

 

Haber No: 4040