-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%100 Ekolojik Pazarda Denetim
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 14-Aralık-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Tarım il müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerince belirli periyotlarla denetimler yapılmakta, tezgah sahiplerine bilgilendirme/eğitim verilmektedir.

 1. Tarım il müdürlüğü ve ilçe müdürlüklerince belirli periyotlarla denetimler yapılmakta, tezgah sahiplerine bilgilendirme/eğitim verilmektedir.
 2. Dönem dönem bağımsız kuruluşlar aracılığı ile komple pestisit analizleri yapılmaktadır.
 3. Mamul ürünlerde gıda üretim izni, sertifika, etiket ve parti numarası denetimi yapılmaktadır. Etiket bilgisi yönetmeliklere göre eksik/yetersiz olan veya üretim izni olmayan ürünlerin satışına izin verilmemektedir.
 4. Mamul ürünlerde her üretici ve markanın pazara gelen ürün çeşitleri, etiket bilgileri ve mali belgeleri hakkında yetkilendirilmiş kuruluşa yılda iki defa raporlama yapılmaktadır.
 5. Taze sebze ve meyvede pazara ürün getirmeden önce muhakkak sertifika veya sertifikanın yetişmediği kısa dönemler için yetkilendirilmiş kuruluştan üretici ismi, kodu, statüsü ve ürün listesi içeren imzalı kaşeli resmi bir yazı istenmektedir.
 6. Sertifikalardaki güncelleme ve standardizasyon farkı sebebi ile sertifikalar yeterli görülmemekte ve yetkilendirilmiş kuruluşlar ile haftalık iletişim kurulmakta gerekirse kontrol raporları istenmektedir.
 7. Sera ürünlerinde muhakkak kullanılan tohum ve fide belge ve beyanı istenmektedir.
 8. Taze sebze ve meyve getiren katılımcılardan müstahsil, irsaliye/fatura veya çiftçi nakil belgesi istenmektedir.
 9. Taze sebze ve meyve de ilgili mali belgedeki miktarlar ile pazara inen miktarlar tartılarak karşılaştırılmaktadır.
 10. Sertifika veya ekindeki ürün listesi ile gelen ürün listesi karşılaştırılmaktadır.
 11. Pazarlardan çıkışta gene çıkan miktar kayıt altına alınmakta, böylece satış miktarı tespit edilmektedir.
 12. Aracılı ürünlerde mali belge dahi olsa üreticiler aranarak ürün ve miktar bilgisi teyid edilmektedir.
 13. Her hafta ilgili üreticinin ilgili ürünleri, satış miktarları, mali belgeleri ve varsa aracı kurumlar ile ilgili yetkilendirilmiş kuruluşa bilgi verilmektedir.
 14. Kargo ile pazar alanına inen tüm ürünlerin karşı çıkış noktası tespit edilmekte, gerekirse kargo bilgileri alınıp denetim yapılmaktadır.
 15. Kalite, genel görünüm, haftadan haftaya değişen görünüm, katılımcının tutarsız ve net olmayan ifadeleri, ambalaj ve paketleme şekli, mevsimine uygun olmayan ürünler, pazarda olmayan veya o ana kadar elinde olmayan ürünler birden yüklü miktarlarla gelmesi sebebi gibi şüpheli görülen durumlar yetkilendirilmiş kuruluşlara bildirilmekte ve arazi baskın rica edilmektedir.
 16. Miktar olarak şüphe uyandıran ürünlerde yetkilendirilmiş kuruluşlardan temin edilen sertifika eklerindeki miktarlarla pazara gelen toplam miktar arasında karşılaştırma yapılmakta, şüpheli durumlar yetkilendirilmiş kuruluşlara bildirilmektedir.
 17. Katılımcı depo denetimleri yapılmaktadır.

Haber No: 3639