-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik ürün nedir ve neden ekolojik ürünler?
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 14-Aralık-2009
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


10 Haziran 2005 ve 25841 sayılı “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” ve eklerine uygun olarak tohumdan hasata, hasattan tüketicinin eline ulaşıncaya kadar tüm süreçlerde insan sağlığına zararlı hiçbir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan, doğaya ve tüm canlılara zarar vermeden üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir.

1- EKOLOJİK ( ORGANİK ) ÜRÜN NEDİR ?

10 Haziran 2005 ve 25841 sayılı “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” ve eklerine uygun olarak tohumdan hasata, hasattan tüketicinin eline ulaşıncaya kadar tüm süreçlerde insan sağlığına zararlı hiçbir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan, doğaya ve tüm canlılara zarar vermeden üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir.

2- NELERLE KARIŞTIRMAMALI ?

Dikkat!: “Organik” kelimesi ile eşdeğer anlamlı kelimeler sadece “Ekolojik” ve “Biyolojik” kelimeleridir. Bunun dışında kullanılan ve ürünün sağlıklı olduğuna yönelik çağrışım yapan “doğal”, “naturel”, “%100”, “hormonsuz”, “arılı”, “hakiki”, “saf”, “köy ürünü” gibi ifadelerin yasal dayanağı ve herhangi bir garantisi, teminatı yoktur.

Dikkat!: “Hormonsuz” veya “arılı” üretim zaten sadece üründe hormon kullanılmadığını ifade eder, herhangi ürünler hormonsuz dahi bile olsa bu ürünlerde suni gübre ve çok sayıda zirai ilaç vs kullanılmaktadır.

Dikkat!: Her sertifika “ekolojik ürün sertifikası” değildir. Türkiye’ de “Eurepgap” diğer adı ile “iyi tarım uygulamaları” ve ürünlerine de sertifika verilmektedir. Bu ürünler kimyasal girdilerin asgari miktarda ve doğru kullanıldığı ve hijyenik koşullara dikkat edilerek üretilen kontrollü ve sertifikalı ürünlerdir, sağlık ve çevreye etkileri açısından organik ürünlerle karşılaştırılamazlar.

3- SERTİFİKASINI İSTEYİN!

Ürünlerin ve faaliyetlerin organik tarım kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak üretildiğini ve yapıldığını gösteren, Tarım Bakanlığı’nca yetki verilmiş sertifika kuruluşlarınca verilen, en üstünde “müteşebbis sertifikası” yazan, sertifika numarası, sertifika kuruluşu ismi, logosu ve imzası, sertifika geçerlilik tarihi, üretici ismi, adresi, sözleşme numarası olan ve ilgili ürün ve faaliyetleri tanımlayan sertifikayı satıcılardan istemeye çekinmeyin.

4- ETİKET BİLGİSİ

Ekolojik ürün etiketinde neler aramalısınız ?
Ürünün adı ve sertifika statüsü, yetkilendirilmiş ( kontrol ve sertifika ) kuruluşun adı, logosu, kod numarası, ürüne ait sertifika numarası, çiftçi kodu, hasat yılı, parti veya seri no, içindekiler, üretim tarihi, son kullanma tarihi, gramaj, kime ait olduğu, üretim yeri, üretim izni, yönetmeliğe uygun olarak üretildiğine dair ifade, menşei ( Türk malı vs ), ithal ürünlerde Türkçe etiket bilgileri ve üstünde ORGANİK TARIM altında TÜRKİYE CUMHURİYETİ yazan yuvarlak logo

5- EKOLOJİK ÜRÜN TÜKETEREK; 

  • Sadece beden değil ruh ve zihin sağlığımız açısından da sağlığımızı koruyarak, sağlıklı ürün tüketme ve gıda güvencesi hakkından faydalanmış olur,
  • Su kaynakları, toprak, enerji başta doğal kaynakların sürdürülebilir biçimde kullanılması ve ekolojik üretim – tüketim döngüsü ile içinde yaşadığımız ekosistemi,
  • Biyolojik çeşitliliği koruyarak yerel tür, çeşit ve lezzetlerin pazar şansı bulmasını,
  • Çocuklarımız ve gelecek kuşaklar için sağlıklı bir dünyada yaşama ve sağlıklı beslenme hakkının savunulmasını,
  • Kırsalda ekolojik, sürdürülebilir yaşam modellerini, kırsalda refah ve istihdamı desteklemiş oluruz.

KONVANSİYONEL (  Günümüzün gelenekselleşmiş ) TARIM ÜRÜNLERİNDE KULLANILAN ZİRAİ İLAÇLAR:

Pestisitler olarak da ifade edilen zirai mücadele ilaçları kullanılarak üretilen gıda maddelerinin tüketimi ile insanlarda kronik zehirlenme diye tabir edilen zehirlenmeler gerçekleşmektedir. Bu zehirler gebelik esnasında ve sonrasında anne sütü yolu ile bebeklere de geçebilmektedir. Bu zirai ilaçların sağlık açısından tespit edilmiş başlıca etkileri aşağıdaki gibidir:

Merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları ve beyinde hasar ( beyin gelişimine zarar, depresyon, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, baş ağrısı, görme bozukluğu, ... )
Lösemi, beyin ve birçok diğer kanser türü
Hayvan deneylerinde doğum bozuklukları
Siroz, böbrek iltihabı vs gibi birçok karaciğer ve böbrek rahatsızlığı
Bağırsak morarması, akciğerler ve sindirim sisteminde tahriş
Üreme sistemi bozuklukları
Hormon dengelerinde bozukluklar
Bağışıklık sistemi zararları
Birçok alerji ve astım riskinde yükselme
DNA’yı etkileme ve hatta kromozomlar üzerinde mutasyon oluşturma tehlikesi
Kalp ritim bozuklukları

*Ayrıca sulara ve doğaya karışan zirai ilaçlar balıklar ve diğer hayvansal ürünlere geçmekte, yemler aracılığı ile hayvancılık ürünlerine taşınmakta ve onların yağ dokularında birikme sureti ile katlanarak gene bize dönmektedir.

*Zamanla bu zirai ilaçlara karşı böcekler ve hastalık etmenleri dayanıklılık kazanmakta, bu da mücadelede zehirli bileşiklerin dozajını arttırma veya daha zararlı içerikli pestisitler kullanma gereğini doğurmaktadır.

*Bütün bunlar en başta bitki zararlıları denen türleri avlayan faydalı böceklerin, kuşların ve tozlanma için gerekli arıların hızla yok olmasına sebep olarak doğanın kendi içinde yarattığı dengeleri bozmakta ve yaratılan tarımsal yöntem ve sistemler insanı, doğayı bir bütün olarak yaşamı sürdürülemez kısır bir döngü içine itmektedir.

*Ayrıca zirai ilaçların akut – direkt olan etkileri yüzünden de ( zirai ilaç fabrikaları çalışanları, çiftçiler vs ) Dünya Sağlık Örgütüne göre her yıl 500 bin kişi tarım ilaçlarından zehirlenmekte ve bunlardan 5 bini bu nedenle yaşamını yitirmektedir.

* Zirai ilaçların bir çoğu insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmadan tarım sektörünün kullanımına sunulmaktadır.

* Araştırmalara göre çocuklar yetişkinlerden daha fazla zirai ilaçların etkisine maruz kalmaktadır.

PEKİ NEDİR BU ZİRAİ İLAÇLAR, NİYE KULLANILIR ?

Böcek öldürücüler, yabancı ot ilaçları, mantar öldürücüler başta olmak üzere örümcek öldürücüler, bazı petrokimyasal yağlar, nematod öldürücüler, kemirgen öldürücüler, salyangoz öldürücüler, bakteri öldürücüler ve diğer olarak gruplandırılabilmektedir.
Zirai ilaçların yanı sıra tozlama ve bitki gelişimi için kullanılan hormonlar, suni gübreler, depolamada kullanılan zehirler, gıda katkı maddeleri hep birlikte yaşamımızda yarattığımız diğer kirliliklerle birleşerek, birleşik etki tabir edilen biçimde insan sağlığını olumsuz etmektedir.

DÜŞÜNÜN TOHUM BİLE MASUM DEĞİL:

Ne yazık ki artık Anadolu da eski yerel tohumları bulmak samanlıkta iğne arama haline dönüştü. Görünürlük, biçim, nakliyeye ve depolamaya dayanıklılık başta ticari kaygılar ile yapısı ile oynanan melez ( hibrit ) diye tabir edilen tohumlar bugün piyasada bulabileceğimiz tohumlar. Ancak konvansiyonel tarımda sıklıkla ilaçlı melez tohumlar kullanılmakta ve gen transferi yapılan ( GDO lu ) tohumlara izin verilmektedir. Oysa Ekolojik Tarım da ekolojik olarak sertifikalanmış tohumlara izin verilmekte, ekolojik sertifikalı tohum piyasada yoksa  müdahale edilmemiş yerel tohumlara, ilaçsız ve gen transferi yapılmamış melez tohumlara izin verilmektedir. Kontrol ve sertifika firmaları üreticinin kullandığı tohum, fide ve fidanları da denetlemekte, tohum alımına dair faturalarını kontrol etmekte, gerekli gördüğü taktirde tohumları analiz ettirmektedir.

 

Haber No: 3637