-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Eskimeyen Pazar Kültürümüz
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 13-Ağustos-2007
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Pazara giden ya da pazardan dönen insanları gördüğümde pazara gitmeye nasıl cesaret ettiklerine şaşırır kalırdım. Ta ki üniversiteyi şehir dışında okuyup, o şehirdeki köy pazarlarını tek tek gezerek aslında pazarın bir kültür olduğunu fark edene kadar.

Tüm pazarların işkence sahaları olduğunu düşünürdüm. Pazara giden ya da pazardan dönen insanları gördüğümde pazara gitmeye nasıl cesaret ettiklerine şaşırır kalırdım. Ta ki üniversiteyi şehir dışında okuyup, o şehirdeki köy pazarlarını tek tek gezerek aslında pazarın bir kültür olduğunu fark edene kadar.

 

İstanbul’da yaşayan ve küçük yerlerin pazarlarını görmeyen herkesin pazar kelimesini duyunca gözünün önünde hemen hemen aynı görüntü belirir.

 “Gel abla gel” diye bağıran, “seçmek yok” diye uyarı yapan pazarcılar, üzerinde fiyatı yazmayan sebzeler, meyveler, çocuğunu kaybetmemek için pazarda alışveriş yaptığı süre boyunca çocuğunun elini asla bırakmayan ebeveynler, pazarın tam orta yerine herkesin yürüyüşünü, alışveriş yapmasını engelleyen, pazar alışverişini işkenceye çeviren simitçiler, mısırcılar, sucular, itişler, kakışlar, vs. Durum böyle olunca pazar kültürü diye bir şey kalmıyor; pazarlar kültürsüzlük olarak nitelendiriliyor.

 

Etrafımdaki birçok ev kadını pazarda yaşadığının eziyet olduğunu düşündüğü için pazara gitmek yerine süpermarketlerden alışveriş yapıyor artık!

Bazı belediyeler pazarların görüntü kirliliği yarattığını gerekçe göstererek birçok pazarı ortadan kaldırmaya başladı bile.

 

Peki İstanbul’un göbeğinde Şişli-Feriköy’de keyifle alışveriş yapabileceğiniz, satın aldığınız ürünün üreticisiyle birebir iletişim kurabileceğiniz, hatta kendisinden yemek tarifi alabileceğiniz, beraberinizde getirdiğiniz çocuklarınızı oyuncak tezgâhına oyun oynamaya bırakarak gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz, alışverişinizi yaptıktan sonra dinlenmek için çay ocağında mis gibi organik çay içip, organik gözleme yiyebileceğiniz, eve dönüşünüzün Taksim’e kadar olan bölümüne Şişli Belediyesi’nin tahsis ettiği servisle gidebileceğiniz ve en önemlisi pazardan aldığınız her ürünün %100 ekolojik ve sertifikalı olduğundan emin olabileceğiniz bir pazarda alışveriş yapmak istemez misiniz?

 

Bir yılı aşkın bir süredir Buğday Derneği olarak organize ettiğimiz %100 Ekolojik Halk Pazarı’nda; eskimeyen pazar kültürümüzü yaşamaya herkesi davet ediyorum. Pazarımıza gelerek sizler bedeninize, evinize, sevdiklerinize fileler dolusu sağlık taşıyacak, çiftçilerin emeklerine hayat vereceksiniz. Bizler sizlerin desteğinizi hissettikçe bu projeyi sürdürmek için güç kazanacağız. Çiftçilerimiz kilometrelerce uzaklardan getirdikleri ürünlerine verdikleri emeğin bir nebze de olsa karşılığını almış olacaklar.

 

Ayrıca  %100 Ekolojik Halk Pazarı’na gelerek, ekolojik ürünlere rahatlıkla ulaşabilir, doğa ile uyumlu yaşama katkıda bulunabilir, ekolojik dengenin korunmasına destek verebilir, Türkiye’nin ilk ekolojik pazaryerinin sürdürülebilirliğini sağlayabilirsiniz. Hem de kültürsüzlüğe doğru giden pazar kültürünün yok olmasını engelleyebilirsiniz.

Kültürümüz  kültürsüzlüğe dönüşmesin!!!

Haber No: 2133